Jak nepovedené dědictví změní život celé jedné rodině? O tom vypráví nový film Alice Nellis
Zdroj: herminapress

Jak nepovedené dědictví změní život celé jedné rodině? O tom vypráví nový film Alice Nellis

Vytvořeno dne 15.09.2022

Nový film Alice Nellis nese název Buko. Starý cirkusový kůň je součást dědictví a dědička to bere jako špatný vtip, protože se koní bojí. Na tiskové konferenci film Buko představili Marta Issová, Martin Kubačák, Petra Špalková, Anna Cónová a Marian Roden.

Jarmila se po ztrátě muže ocitne na životní křižovatce, kde se musí rozhodnout, zda zbytek života už jen trpělivě “přečká”, nebo se vrhne do dobrodružství s nejistým koncem. Navzdory dobře míněným radám svých dospělých dětí si zvolí druhou možnost. Tou je život na chalupě v romantické divočině uprostřed Máchova kraje, kde to měl rád především její muž. Ten jí navíc v závěti odkázal vysloužilého cirkusového koně Buka. S pomocí sousedů se rozhodne vzniklé situaci postavit čelem a brzy zjišťuje, že i když to tak zpočátku nevypadalo, právě s tímhle koněm by se jí do života mohlo vrátit štěstí.

Režisérka Alice Nellis prozradila i autobiografickou linku, kterou ve filmu využila: „Chovám koně a s tím, jak člověk postupně řeší nejrůznější jejich problémy, zjišťuje, že většina “jejich” problémů, jsou vlastně jeho problémy, které soužití s koněm jen ukáže nebo umocní. Kůň ví, kdy se bojím. Kdy jsem naštvaná. Kdy jsem naštvaná a snažím se tvářit, že jsem v pohodě. Kůň ocení, když se tvářím tak, jak se opravdu cítím. A největší odměnou je pro něj člověk, který je v pohodě sám se sebou.“

Ve filmu hraje i Marta Issová, dvorní herečka Alice Nellis. „Moje role ve filmu Buko se jmenuje Tereza, je to žena, která žije se svojí maminkou v chalupě vedle hlavní hrdinky, pracuje v místní knihovně a má Aspergerův syndrom, tedy poruchu autistického spektra. Ale je to vysoce funkční autistka, tedy z velké části soběstačná a kompatibilní se společností i každodenním životem. Scházely jsme se s paní doktorkou Magdalenou Ryšánkovou, která je psychiatrička a terapeutka dětí s autismem a spolu s ní jsme ladily fyzické projevy a jednotlivé reakce na určité situace, se kterými se ve filmu postava Terezy setká. Alice mi touto rolí skutečně splnila sen. Také jsem díky filmu poznala skvělého Mariana Rodena, který mi pomáhal učit se komunikovat s koněm Láďou, naší hlavní hvězdou, představitelem Buka. A Marian je zajímavý a roztomilý člověk a jakým způsobem se dorozumívá se zvířaty, to jsem ještě nikdy předtím nezažila, takové napojení. O to těžší pro něj muselo být hrát blba, který koně trápí. Ale zvládli to oba s Láďou skvěle.“

Jednotlivých rolí se ujali herci Anna Cónová, Martha Issová, Petra Špalková, Jan Cina, Lenka Termerová, Maya Kinterová, Josefína Strejčková, Martin Kubačák, Jana Oĺhová, Martin Šulík, Miroslav Krobot, Filip Menzel, Marian Roden, kůň Láďa Rudolfo Estocada.