Oštěpařka Dana Zátopková by slavila stovku. S manželem Emilem se narodili ve stejný den a rok
Zdroj: herminapress

Oštěpařka Dana Zátopková by slavila stovku. S manželem Emilem se narodili ve stejný den a rok

Vytvořeno dne 14.09.2022

U příležitosti nedožitých 100. narozenin legendární atletky Dany Zátopkové pokřtily známé osobnosti knihu, kterou o vynikající oštěpařce napsaly Olga Strusková a Ivana Roháčková.

Kmotra knihy, dnes už bývalá oštěpařka, Barbora Špotáková, na Daně Zátopkové obdivovala její energii a optimismus. Byla neúnavná. Do pokročilého věku cvičila, opakovala si písničky, aby si procvičovala paměť. Podporovala mladé oštěpaře, zajímala se o současné dění doma i ve světě. Určitě mě v mnohém inspirovala," řekla světová rekordmanka a dvojnásobná olympijská vítězka v hodu oštěpem Barbora Špotáková na křtu knihy Dana Zátopková.

Slavnostního křtu se zúčastnily také mladší atletické legendy Jarmila Kratochvílová a Imrich Bugár. Zahrála cimbálovka z Vracenovic a houslový virtuos Jaroslav Svěcený.  

Kniha Dana Zátopková obsahuje vzpomínky přátel na pozoruhodný život naší legendární atletky, která by v září 2022 oslavila 100 let. O sportovním úspěchu této olympioničky a světové rekordmanky v hodu oštěpem bylo popsáno již hodně stránek, nicméně autorky představují paní Danu nejen jako sportovní osobnost, ale také jako dámu oplývající optimismem a osobitým šarmem. Charakterizovaly ji tři vlastnosti – statečnost, skromnost a svéráznost.

Dana Zátopková (†97) nebyla jen dvojnásobnou olympijskou medailistkou, světovou rekordmankou, trenérkou a ženou Emila Zátopka (†78). Ráda zpívala lidové písničky a nikdy v sobě nezapřela Moravanku žijící v Praze. Byla nabitá energií až do pozdního věku. To všechno dobře věděli její přátelé, kteří v knize vyprávějí o tom, jaká byla paní Dana doopravdy.

Samozřejmě nelze opomenout, že její muž Emil by ve stejném roce, navíc ve stejný den (19. září 2022) oslavil rovněž sto let. Také na něj a jejich vzájemné soužití ve vzpomínkách osobností ze světa sportu i kultury narazíme.