Jak se žije s autistou? Napoví nový film s Kozubem, Žilkovou a Janovičovou
Zdroj: Se svolením No Stress Production/KVArt Production

Jak se žije s autistou? Napoví nový film s Kozubem, Žilkovou a Janovičovou

Vytvořeno dne 13.09.2021

 

Psychologický snímek SPOLUmá za sebou poslední klapku. Scénář podle divadelní hry francouzského herce a dramatika Fabia Marry napsali David Laňka a Martin Müller, kteří film také režírují. Po thrilleru Poslouchej a romantickém seriálu Hvězdy nad hlavou tak SPOLU představuje další žánr, do kterého se tato režijní dvojice pouští. V hlavních rolích se představí Štěpán Kozub, Veronika Žilková a Kamila Janovičová.

Film SPOLUse zabývá tématem života rodiny s handicapovaným dítětem a také obecnějšími otázkami, například kdy člověk vlastně přestává žít svůj život a obětuje jej ve jménu služby a pomoci někomu druhému.V dalších rolích se objeví Marek Němec, Václav Kopta, Martina Babišová, Kristýna Podzimková a v malé roli také autor předlohy FabioMarra. Za kamerou stálVáclav Tlapák, o hudbu se postará švédský skladatel Sven Mikkelsen. Premiéra filmu je ohlášena na jaro příštího roku.

„Tento filmový scénář je jeden z nejhezčích, které jsem kdy četla,“ svěřuje se Veronika ŽilkováRole autistického Michala je velikou hereckou výzvou i pro Štěpána Kozuba. „Když mě kluci s touhle rolí oslovili, stál jsem před velikým rozhodnutím, zda ji přijmout. Dělal jsem hned na několika filmech najednou a věděl jsem, že potřebuju odpočinek a taky jsem se bál, že to nezvládnu zahrát. Ale odmítnout takovou hereckou příležitost by byl hřích a každá pochybnost je navíc dobrým předpokladem pro náročnou práci a to mě baví,“ říká Štěpán.

To potvrzuje i Kamila Janovičová. „Při čtení scénáře jsem neustále myslela na to, jak bych mohla postavám příběhu pomoct. Nemohla jsem to týden dostat z hlavy a neustále si kladla otázky. Je lepší naslouchat nebo násilím pomáhat? Má cenu pomáhat někomu, kdo o to nestojí? Je to ještě pomoc? Co když chce někdo pomoci a místo toho se obětuje? Vztahy a komunikace, to je věčné téma, které bývá v běžném životě opomíjené a o to víc je důležité si ho stále připomínat. A tenhle film o tom moc hezky vypráví.“

Děj filmu je příběhem pětadvacetileté Terezy (Kamila Janovičová), která se po rozchodu s přítelem (Marek Němec) vrací domů ke své mámě (Veronika Žilková) a bratrovi Michalovi (Štěpán Kozub), desetiletému klukovi zajatém v dospělém těle, aniž by tu tušila, že tenhle návrat navždy změní její život. Domácnost, do které se vrátila, se totiž na rozdíl od ní ani trochu nezměnila. Máma pořád žije jen pro svého syna, a bratr má před ní ve všem přednost. Tereza má intenzivní pocit, že by máma měla myslet víc na sebe… a taky na ni. A tak se rozhodne udělat krok, po kterém už nikdo z nich nebude takový, jaký byl.

Film vzniká v produkci No Stress Production a KVArtProduction.