Jak zemřel geniální herec Jan Tříska. Dnes by mu bylo 85 let
Zdroj: herminapress

Jak zemřel geniální herec Jan Tříska. Dnes by mu bylo 85 let

Vytvořeno dne 04.11.2021

Smrt Jana Třísky je dodnes záhadou a troufám si tvrdit, že záhadnou zůstane navždy. Těžko se domýšlet, zda z Karlova mostu spadl nebo plánovaně skočil. (25. září 2017).

Chceme-li číst (poslouchat) takzvaně mezi řádky, a proč to nenapsat, také si trochu zaspekulovat, je možné se zamyslet nad slovy, která z úst Jana Třísky zazněla při v rozhovoru s Martinou Kociánovou v roce 2011 v Českém rozhlasu Dvojka: „Já mám sebevědomí čím dál tím méně a sebejistoty také čím dál tím méně. To přichází s věkem a přichází to také s tím, že stárnoucí herec má čím dál tím méně příležitostí. Mně se lidé tady kolikrát ptají. A co letos na Shakespearovských slavnostech? A já povídám, já nehraju na Shakespearovských slavnostech. Ale jděte! Jak to, že nehrajete? A já jim musím přiznat, že já už sem vyrost ze Shakespeara… Jestliže jste takzvaně herec hrdinných rolí nebo takzvaně herec velkých rolí a jakmile jednou hrajete Krále Leara, kupodivu už neexistuje pro vás žádná role. Pro mě už všechny role jsou příliš mladé. Já jsem zkrátka starý herec. Marná sláva. Já už nemám v Shakespearovi co hrát.“ Ano, přiznávám, je to spekulace, ale kdo ví, co se odehrávalo v hlavě Jana Třísky 25. září 2017.

Každopádně tu po Janu Třískovi zůstalo nespočet nádherných vzpomínek na divadelní či filmové role. Vzpomeňme příkladně na jeho Romea, kterého hrál na prknech Národního divadla (1965) v režii Otomara Krejči, kdy Julii ztvárnila Marie Tomášová a v pozdější době na Krále Leara na Shakespearovských slavnostech.  Z filmových rolíh pak nemůže chybět Igor Hnízdo ve Svěrákově Obecné škole.

 A jak vzpomínáte vy na geniálního herce Jana Třísku? Napište nám.

 

 

 

Default User Image
Hana, 04.11.2021 13:39
Šli jsme kolem pana Třísky pár chvil před tím, než se to stalo. Byl velmi milý, s úsměvem odpovídal na pozdravy, prohodil pár slov.....Popravdě - nevěřím, že skočil...
Default User Image
Oskár, 04.11.2021 19:02
Bol som oproti mostu v kaviarni, keď sa to stalo. Večná škoda.....takí herci dnes nerastú na stromoch.
Default User Image
Janka, 04.11.2021 20:59
Říkali, že tam u té sochy na tom mostě probíhal jeho rituál před natáčením..spadnul dle mého názoru v rámci rituálu...je to trochu blok, který se musí psychiatricky upravovat..