Jako první po covidu koncertoval s Chinaski naživo, teď Pavel Šporcl vyjíždí na nové turné
Zdroj: Se svolením Lenka Hatašová

Jako první po covidu koncertoval s Chinaski naživo, teď Pavel Šporcl vyjíždí na nové turné

Vytvořeno dne 02.09.2021

 

Čtyři roky poté, co jeho poslední album Vánoce na Modrých houslích obsadilo první místo v žebříčku hitparád, se Pavel Šporcl, nejpopulárnější český houslista současnosti, se vydává do nejvirtuóznějších vod houslového repertoáru na svém novém albu Paganiniana a na něj navazujícím turné.

Pavel Šporcl natočil v průběhu roku 2020 nové album Paganiniana. Po několika nosičích mimo oblast klasické hudby se tímto albem vrací do niternějších hudebních sfér a repertoáru, který je mu nejbližší. Na desku Paganiniana si vybral skladby, které patří k nejtěžším v sólovém houslovém repertoáru a jsou výsadou jen hrstky světových houslistů. I proto má album podtitul „Mount Everest houslového repertoáru“.

Šporcl na album nahrál oslnivá díla Paganiniho, Fritze Kreislera, Alfreda Schnittkeho a Nathana Milsteina. Přesto, jak by se dalo očekávat od předního českého hudebníka, výběr má také výraznou českou stopu, skladby Josefa Slavíka, Heinricha Wilhelma Ernsta, Šporcla samotného a Jana Kubelíka. Capriccio D dur od Josefa Slavíka (kterému Chopin říkal „druhý Paganini“) je pak světovou premiérou tohoto alba.

 „Tímto albem jsem si splnil velký sen,“ řekl o desce, kterou natočil pro prestižní německé vydavatelství Hänssler Classic Šporcl. „Vždycky mě osobně inspirovala hudba Paganiniho a vydat se na tuto cestu, kde jako odrazový můstek je sám Paganini, a poté hrát skladby všech dalších skladatelů, kteří se jím podobně inspirovali, byl fantastický zážitek! Všechny skladby mají k tomuto géniovi blízký vztah, byly složeny na jeho počest nebo v jeho duchu,“ dodal Šporcl. „Také je pro mne důležité, že booklet alba byl vydán i v češtině, aby si mohli mí fanoušci u nás přečíst vše zajímavé a důležité o vzniku této desky,“ dodal Šporcl.

Paganiniana představuje začátek spolupráce s Hänssler Classic, světovou německou vydavatelskou společností. Šporcl bude pro společnost nahrávat zásadní klasické projekty, i nadále však bude pokračovat se svou crossoverovou tvorbou pro Universal Music.