Jan Bendig čelil šikaně: Bylo to ostré!
Zdroj: herminapress

Jan Bendig čelil šikaně: Bylo to ostré!

Vytvořeno dne 25.07.2022

 

V sobotu odpoledne se na pražském Karlínském náměstí konalo velké finále soutěže Miri Giľi. Do poroty nezasedl nikdo jiný než právě romský zpěvák Honza Bendig, jeho partner a manažer Lukáš Rejmon, zpěvačka Lucie Bikárová, zakladatelka organizace Romodrom Marie Gailová a místostarosta Prahy 8 Jiří Vítek. Hlavní hvězdou byl také kromě Bendiga i známý saxofonista Felix Slováček.

7. ročník soutěže hrdě podporoval zpěvák Jan Bendig, který i usedl do poroty. Sám má s účastí v soutěžích vlastní zkušenost. Je jedním z finalistů SuperStar z roku 2009. „Pamatuji si to jako včera. Otevřel se mi svět. Ale vše jsem přijímal s vděkem a pokorou. To bych poradil všem,“ říká Honza. Na otázku, zdali měl cestu za kariérou, kvůli svému romskému původu složitější odpověděl: „Ano, měl jsem to o hodně složitější právě proto, že jsem Rom. Hlavně v mládí na základce, kde jsem zažil i dost ostrou šikanu. Ale právě proto jsem si řekl, že jim to jednou ukážu. Ale jak říkám, bez píle a vytrvalosti to nejde.“

„Doporučuji vítězi, aby peníze investoval do nějaké písničky a videoklipu, protože se mu to jednou vrátí. Soutěž se rozrůstá víc a víc a každý rok je silnější než ten minulý. Jsem rád, že v téhle porotě můžu zasednout,“ radí vítězi Bendig. Celý programem provázel bratr Jana Bendiga Marsell, který rovněž předvedl svůj velký talent. Nejen, že je skvělý zpěvák, ale je také fantastický moderátor. A právě díky této soutěži měl svou moderátorskou premiéru.

Zlatým hřebem celého odpoledne bylo nejen vystoupení Honzy Bendiga, ale také zahrál na saxofon Felix Slováček, který se netají tím, že je mu romská hudební scéna velmi blízká. „Já mám i jako majitel agentury moc rád, když se líhnou nové talenty a byl jsem mockrát i v obdobné soutěži v porotě. Nedělám rozdíly, jestli je to Rom nebo bílej, ale hlavně že je to talent. A to že hraji tady s kapelou Black and White už má svou tradici. Dokonce jsem s nimi natočil i klip a chystáme se natočit další. A kdo ví, třeba tu příští rok zasednu i v porotě,“ svěřil se slavný saxofonista. 

Soutěže se celkem zúčastnilo 160 zájemců, z toho vzešlo 10 semifinalistů, kteří celé sobotní odpoledne bojovali o postup mezi poslední 4 finalisty. Absolutní vítězem soutěže se stal romský chlapec Pavel Ferenc, který ukázal nejen talent, ale také velkou pokoru. Jako hlavní výhru obdržel od zakladatelky organizace Romodrom Marie Gailové šek v hodnotě 100 000 Kč, který dle svých slov použije na studia hudby i tance.

Hudební soutěž Miri Gil'i Má píseň vznikla v roce 2015 pod záštitou neziskové organizace Romodrom v reakci na blízký vztah romské menšiny k hudbě a tanci. Soutěže se zároveň mnohdy účastní talenti, kteří si třeba jen netroufnou na větší formát hudební soutěže typu SuperStar. Celá akce se zároveň koná za podpory Městské části Prahy 8.