Jana Koubková prožila velmi těžké období, se kterým se vyrovnala v úchvatném klipu
Zdroj: herminapress

Jana Koubková prožila velmi těžké období, se kterým se vyrovnala v úchvatném klipu

Vytvořeno dne 27.11.2021

Jana Koubková, žena plná inspirace a aktivity za poslední rok neměla lehké období. Těžká nemoc, zrušení koncertů v covidové době – nic z toho ji nezlomilo! Zpěvačka, která je nepřesně titulována jako česká královna jazzu, je v pravém smyslu živel, který se nenechá zaškatulkovat. Kromě zpívání píše knihy, učí, vystupuje pro děti…

Jana Koubková nedávno oslavila narozeniny se dvěma sedmičkami. Zdálo by se, že ženy v jejím věku již život rekapitulují a oddávají se odpočinku. Ne však energická Jana Koubková. Jako zpěvačka patří již léta k předním osobnostem českého jazzu. Zpívá od svých šesti let ve sborech, vokálních skupinách i sólově. Jako jazzová sólistka se prosadila v roce 1975 v Jazz Sanatoriu Luďka Hulana. Od té doby prošla mnoha stylovými seskupeními. Od blues, swingu, mainstreamu přes bebop, latin, freejazz až po world ethno a Fusion.

Začátkem léta vyšel nový singl a v říjnu animovaný klip zpěvačky Jany Koubkové Blues /ne/ohrožené seniorky. Zpěvačka se v něm ohlíží za víc než rokem bez „živých“ koncertů, vlastními zážitky i svým přístupem k celé situaci. Navzdory názvu svůj singl popisuje jako rapový šanson, kde rytmizuje vlastní text.

„Text zachycuje současný stav mé mysli. Prostě ročník 1944 sám o sobě a do toho covid a nemožnost skoro rok a půl dělat svou práci, na kterou jsem zvyklá. Ale nemíním se hroutit, a to je asi to hlavní poselství.  Takových lidí je spousta, ale mě se čas prostě krátí a covid ho zkracuje ještě víc. Když nezpíváš tak dlouho, hlasivky fungují hůř a zrovna tak i dýchání. A taky se přidružují zdravotní problémy dané věkem, ale bez zpívání, vymýšlení a konání vůbec, to prostě nejsem já,“ popisuje Jana Koubková.

Kromě tohoto velmi ojedinělého a osobního vyznání Jana Koubková napsala text a nazpívala slavný Bugatti step, který se dodnes řadí mezi nejoblíbenější a nejhranější skladby Jaroslava Ježka. K této velmi podařené verzi vznikl minulý rok klip, který nadchnul nejednoho milovníka kvalitní muziky!