Vojtěch Dyk po natočení filmu Il Boemo pokřtil i knihu
Zdroj: herminapress

Vojtěch Dyk po natočení filmu Il Boemo pokřtil i knihu

Vytvořeno dne 26.11.2021

Kdo jiný, než herec a zpěvák Vojtěch Dyk by měl být kmotrem knihy amerického muzikologa Daniela E. Freemana Il Boemo. Tato kniha vychází v souvislosti s připravovaným filmem Petra Václava Il Boemo a Vojtěch Dyk v něm ztvárnil hlavní postavu – skladatele Josefa Myslivečka.

„Byl jsem zrovna na dovolené, když mi zazvonil telefon, a jestli bych si za 14 dní nechtěl zahrát Josefa Myslivečka. A od té doby jsem rok a půl nepřečetl žádnou knihu, protože jsem studoval scénář. Příprava na roli, která se hraje ve třech jazycích, mi zabrala asi rok. Připravit se, když nerozumíte ani slovo je těžké. Nejlepší způsob je, hodit do vody a plavat,“ usmíval se Vojtěch Dyk. Film splnil i jiný účel. „Splnil se mi sen o filmu, který mě posunul zase o něco dál. A také italštině se budu věnovat dál, základy už mám,“ řekl na začátku natáčení filmu Vojtěch Dyk.

Kniha Daniela E. Freeman: Il Boemo seznamuje čtenáře s ověřenými fakty o skladatelově životě a díle a nastiňuje vývoj Myslivečkova obrazu a vnímání jeho hudby od osmnáctého století po současnost. Předmluvou ji opatřili režisér Petr Václav a dirigent Václav Luks. Součástí knihy je výběrový seznam literatury o Myslivečkovi a nahrávek jeho děl. Text doplňují dobové portréty, fotografie z míst spojených s Myslivečkovým životem i barevná příloha s exkluzivními záběry z filmu.