Když se otevře fotoarchiv herecké dynastie, je na světě unikát z natáčení filmu Rudá záře nad Kladnem s prezidentem Zápotockým
Zdroj: Se svolením František Kreuzmann mladší

Když se otevře fotoarchiv herecké dynastie, je na světě unikát z natáčení filmu Rudá záře nad Kladnem s prezidentem Zápotockým

Vytvořeno dne 30.05.2022

Samotný film Rudá záře nad Kladnem natočený v roce 1952 na motivy stejnojmenné knihy, jejímž autorem byl komunistický politik a od roku 1953 československý prezident Antonín Zápotocký, je dnes brán jako úsměvné dílko, které dávno zapadalo prachem.

Ovšem herecké obsazení samotného filmu bylo více než exkluzivní a dlužno podotknout, že příkladně Josef Bek (hlavní role) byl na výši popularity. Vedle Beka pak vidíme na historické fotografii mladičkou Vlastu Chramostovou, Jaroslava Průchu, Vlastu Fabiánovou, Jaroslava Vojtu, Rudolfa Deyla mladšího nebo Vlastimila Brodského a také Josefa Beyvla.

Jednu z vedlejších rolí si pak zahrála tehdy třiadvacetiletá Alena Kreuzmannová (1929 – 1993), maminka herce Františka Kreuzmanna mladšího (1963), ale hlavně pak byla dcerou nezapomenutelného herce Františka Krezumanna staršího (1895 – 1960). Jen pro připomenutí stačí jmenovat filmy Cesta do hlubin študákovy duše (tělocvikář profesor Tuřík – Mázánku takhle se prchá?), nebo o rok dříve natočený film Škola základ života (1938). Tady vidíme Františka Kreuzmanna jako profesora Lejsala (němčina, latina)

Herec František Kreuzmann mladší je pak pokračovatelem v herecké dynastii Kreuzmannů a vedle divadelního angažmá ve Spolku Kašpar v Divadle v Celetné si ho můžete pamatovat z nesčetných filmových a televizních rolí, včetně seriálů Ulice, Zdivočelá země. Četnické humoresky a pamětníci jistě zavzpomínají na seriál z vojny Chlapci a chlapi, kde vytvořil postavu nadporučíka Ráže.

Právě díky jeho ochotě tak můžeme nahlédnout do rodinného fotoarchivu a prohlédnout si fotografie ze soukromí maminky Aleny Kreuzmannové, ale také slavného dědečka Františka Kreuzmanna staršího.  

Zdroj: Autorský článek