Král Šumavy jde konečně na obrazovku. Podívejte se na trailer
Zdroj: Se svolením Voyo

Král Šumavy jde konečně na obrazovku. Podívejte se na trailer

Vytvořeno dne 21.11.2022

Třídílnou minisérii Král Šumavy: Fantom temného kraje připravil šestinásobný držitel Českého lva David Ondříček. Minisérii s Oskarem Hesem v hlavní roli nepolapitelného převaděče Josefa Hasila budou diváci moci vidět od 9. prosince pouze na Voyo.

„Když jsem se kdysi táty ptal, co by dělal, kdyby měl točit noční scénu v lese, bez zdroje světla, řekl mi, že by takový film nevzal. My takových scén v Králi Šumavy máme spoustu,“ říká David Ondříček.

Štáb absolvoval celých sedm tzv. noček z celkových 25 natáčecích dní. Ten úplně poslední byl věnován scéně, kdy je Josef Hasil se svou rodinou na mši v kostele. Ta byla natočena v obci Skořice v Plzeňském kraji. Produkce vystřídala lokace v Brdech, v Plzeňském a Středočeském kraji, v Jižních Čechách a také na Šumavě – v reálných lokacích, kde Josef Hasil v padesátých letech působil u pohraniční stráže a kde také později pomáhal uprchlíkům před totalitním režimem na jejich cestě za svobodou.

Jednou z nich bylo i tzv. Údolí smrti, území mezi Soumarským mostem a státní hranicí. „Tomu místu se tak říká proto, že zde zemřelo nejvíce pohraničníků při přestřelkách s ‚nepřáteli státu‘, jak se uprchlíkům tehdy říkalo. Za celou komunistickou éru v celém Československu zemřelo, tuším, sedm pohraničníků a z toho pět právě tady,“ vysvětlil autor románové předlohy minisérie David Jan Žák při své návštěvě na natáčení. „David Žák nás ještě před začátkem natáčení provedl po všech místech, kde Josef Hasil působil. Šumava má nenahraditelnou energii a kam se člověk podívá, vidí neuvěřitelnou scenérii,“ doplnil režisér David Ondříček.

Synopse: Je jaro 1948. Ještě neodezněla radost z míru, a už se Východ i Západ bojí třetí světové války. Oba světy od sebe oddělují hluboké lesy Šumavy. V kuchyni Sboru národní bezpečnosti ve Zvonkové slouží čtyřiadvacetiletý kuchtík Josef Hasil. Divoký kluk. Stihl už zažít válku v německém pracovním lágru i jako spojka mezi partyzány. Teď touží především po zábavě, dobrodružství, volnosti. To poslední, o co se zajímá, je politika.