Kriminální pomníčky řeší tým Oktopus. Podívejte se, jak se točí nový seriál
Zdroj: herminapress

Kriminální pomníčky řeší tým Oktopus. Podívejte se, jak se točí nový seriál

Vytvořeno dne 12.09.2022

 

Režisér Jan Pachl natáčí pro Českou televizi třináctidílný kriminální seriál Oktopus. Každý díl přináší jeden odložený případ neboli pomníček, celou sérií se táhne případ „Jordán“, jakkoliv promlčený, nedá detektivům spát. V hlavních rolích se představí Miroslav Krobot a Marika Šoposká.  

Pod patronátem kriminálky vznikl speciální útvar Oktopus. Oddělení je týmem jednoho muže, kapitána Dítěte, o kterém se v kuloárech vyprávějí hotové legendy. Případů s expirační dobou dvaceti let tu má celé stohy, a tak je mu přidělena posila v podobě mladé policistky Fáberové. Od té chvíle to vypadá buď na bouři ve víru mezigeneračního konfliktu anebo na stoprocentní nárůst úspěšnosti ve vyřešení případů, těsně před datem jejich exspirace. Jak kapitán Dítě rád říká, nové oči vidí jinak.

Případy jsou inspirovány skutečnými zločiny, mají v jádru jednoduchou rovnicí, do které stačí dosadit proměnná, vždy s překvapivě logickým vyústěním. V kontrastu s kdysi prováděným vyšetřováním se pak ukazuje onen paradox – někdy nepříznivé situace, jindy zaslepenosti nebo snad náhody, díky níž pachatel o vlásek unikl spravedlnosti. 

Natáčení probíhá zhruba v 90 různých lokacích v Praze a okolí, na Sázavě, Slapech, v Kladně, Mělníku, Karlových Varech atd., obsazeno je přes 250 rolí.

Děj seriálu se také odehrává v kulisách pražské kriminálky, jejíž exteriér a část interiéru byl tvůrci vybrán v administrativním areálu Emauzy, zvaném také Pragerovy kostky, které jsou dílem architekta Karla Pragera z konce šedesátých let. Areál dnes slouží jako sídlo Institutu plánování hl. města Prahy a Centra architektury a městského plánování (CAMP). Budovy by se v příštím roce měly začít rekonstruovat, natáčení seriálu Oktopus je tedy možná jedno z posledních, které zachytí jejich současnou podobu.

V hlavních rolích: Miroslav Krobot (kpt. Miroslav Dítě), Marika Šoposká (kpt. Markéta Fáberová), Tomáš Bambušek (kpt. Miroslav Dítě mladý), Kryštof Hádek (plk. Alex Schwartz), Sára Venclovská (por. Andrea Šťovíková), Zuzana Stivínová (Marie Dítětová), Jaromír Hanzlík (mjr. Plachta), Jiří Lábus (Klusáček), Alexej Pyško (Forejt) a celá řada dalších.