Marian Vojtko přiznal: Slohová cvičení za mne psaly spolužačky
Zdroj: herminapress

Marian Vojtko přiznal: Slohová cvičení za mne psaly spolužačky

Vytvořeno dne 12.09.2022

Umělci Marian Vojtko a Michaela Dolinová byli hudebními gratulanty, kteří blahopřáli panu Bohuslavovi Zikovi k výhře za jeho vzkaz mladé generaci. Projekt „Pošlete vzkaz příběhem“ obohatil devětadevadesátiletý Bohuslav Zika, klient Centra sociálních služeb Znojmo, povídkou o putování přírodou a důležitosti přírody pro život nás všech.

Herečka Michaela Dolinová ocenila, jakou si se svým příběhem dal pan Zika práci. Sama má doma maminku, které je 84 let. „Dobře vím, jak je pro seniory důležitý pocit potřebnosti a užitečnosti. Zrovna, než jsem odjížděla do Znojma, přišla mi maminka umýt okna. Slíbila mi, že nepoleze po schůdkách, ale sotva jsem zaklapla dveře, slyšela jsem zvuk plechového žebříku. Je činorodá, pomáhá mi a nechci jí tu radost brát. Proto si myslím, že i výherce pan Zika byl rád, že může tvořit a myšlenka, že svým příběhem pomůže domovu, v něm určitě podnítila soutěživost a nabudila energii,“ uvedla Michaela Dolinová při předání ceny za jeden z nejlepších příspěvků do projektu Pošlete vzkaz příběhem. 

Milovník přírody a cestovatel Bohuslav Zika byl výhrou potěšen, vždyť pro své Centrum sociálních služeb Znojmo vyhrál od Pojišťovny VZP, a.s. šek na 30 000 korun. Pořídili za něj dvě lavičky s područkami, 2 slunečníky, dvě plachty na slunečník a tři stromy v květináči, připravené k přesazení na slunnou zahradu centra. „Nebyla to lehká práce, vzpomínat. Ale jsme rád, že můj příběh byl mezi pěticí nejlepších a že jsme za to mohli koupit věci, které jsem si přál. Naše vlast je krásná, projel jsem jí křížem krážem, jako turista i jako muzikant s kapelou. Chraňme přírodu, všichni ji potřebujeme,“ uvedl mimojiné pan Bohuslav Zika.

Na přírodu slyší i zpěvák Marian Vojtko, který se v důchodu vidí někde u jezera na rybách. „Důchod mě čeká ještě za hodně dlouho a doufám, že i hlasivky mi budou dlouho sloužit. Ale jako zpěvák senior bych chtěl chytat ryby někde u jezera, pak večer posedět, v klidu, v přírodě. To je přesně ta příroda, o které psal pan Zika. To já bych takhle pěkně napsat nedovedl, protože za mne vždycky psala slohové práce sestra nebo za úplatu spolužačky.“ Také Marian Vojtko se od seniorů učí. Od své babičky „přes ulici“ se poučil, že nemá krást kedlubny. „Jako kluci jsme jí kradli ze zahrady kedlubny a jablka, Vždycky nás honila holí. Dneska je jí 93 let a se smíchem na to vzpomínáme.“ Marian Vojtko žije s o dvacet let mladší přítelkyni Helenou, už by tedy také mohl předávat nějaké zkušenosti. „No chtěl bych, ale ona si nenechá říct, je samostatná. Od mládí se musela starat sama o sebe, rodiče ji rozhodně nerozmazlovali. Poznal jsem, jaké jsem byl hýčkané dítě. Mám pocit, že se mohu učit od ní. Je pořádkumilovná, šetřivá. Když jdeme do obchodu, tak ona vyndává z košíku to, co já jsem rozmařile nakoupil,“ smál se Marian Vojtko na předání výhry projektu Pošlete to příběhem.

Centrum sociálních služeb Znojmo obývají 183 klienti a zřizovatelem je město Znojmo. Proto panu Zikovi přišel gratulovat také místostarosta města Znojma MUDr. Pavel Jajtner. „Projekt Pošlete vzkaz příběhem je krásná příležitost starší generace sdělit něco krásného mladší generaci. Příběh pana Ziky mě dojal, nejen proto, že je silný sám o sobě, ale také proto, že konvenuje s mým životním příběhem. Také jsem kluk, který se narodil na vesnici a nyní žije ve městě. A vztah k přírodě je pro mne důležité téma. Panu Zikovi přeji životní optimismus, radost z každého dne, pevné zdraví a vše dobré. Město Znojmo je zřizovatelem centra a chci poděkovat všem, kteří se o klienty starají a jsem rád, že můžeme pro naše starší obyvatele vytvořit tak krásné prostředí,“ uvedl MUDr. Pavel Jajtner a ředitelka znojemského centra sociálních služeb, Radka Sovjáková, dodala: „Naše zahrada je na skále a na navážce a nic moc na ní neroste. Panu Zikovi příroda chybí, proto si přál zkrášlit zahradu. Z jednoho příběhu vzniklo krásné vítězství. Porota, která příběh četla a následně ocenila, musela vidět hloubku příběhu. Hodně nás vítězství potěšilo. Těšíme se na další projekt z dílny Pojišťovny VZP a.s. a určitě se znovu zapojíme.“

Soutěž „Pošlete vzkaz s příběhem“ byla koncipována jako společensky odpovědná aktivita Pojišťovny VZP, a.s. která měla aktivizovat seniory k tomu, aby sepsali příběh s poselstvím další generaci. Pět nejlepších příběhů bylo oceněno výhrou v hodnotě 30 000 Kč. V další fázi projektu příběhy ilustrovaly děti a výsledkem je publikace Pošlete vzkaz příběhem. Došlo k propojení generace – senioři poslali dál svá životní moudra – mladí je přečetli, zpracovali a poučili se z nich.

Výhru panu Bohumilovi Zikovi předala Halina Trsková, místopředsedkyně představenstva Pojišťovny, VZP, a.s. Vyprávění pana Ziky jí dojalo. „Příroda, kterou zažil pan Zika před padesáti lety, byla jiná, než je dnes. Péče o přírodu je obrovský odkaz pro naše děti a vnoučata. S projektem „Pošlete vzkaz příběhem“ už gratulujeme druhému výherci. Jezdíme po domovech a jsem překvapená, na jaké úrovni ta zařízení jsou, a musím říci, že o naše seniory je krásně postaráno. Návštěvy těchto domovů mě hodně obohacují. Ze začátku jsem byla na vážkách, jestli se soutěž dočká nějaké odezvy a povedlo se. Nápad, že jsme s projektem Pošlete vzkaz příběhem přišli jako pojišťovna má smysl, protože rizik kolem nás je opravdu hodně a tyto příběhy mohou upozornit na různá nebezpečí, dovedou je pojmenovat. Tak kdo jiný než Pojišťovna VZP, a.s. by s tím měl přijít,“ uzavřela Halina Trsková.

Soutěž „Pošlete vzkaz s příběhem“ zná své výherce a Halina Trsková už v hlavě nosí další nápad. Ale protože za každým projektem je hodně práce, musí to nejprve pořádně promyslet, doladit a pak se Pojišťovna VZP, a.s. pustí do něčeho nového