Kterak titulek v novinách může nastolit těžké chvilky otců a jejich dětí
Zdroj: Pixnio

Kterak titulek v novinách může nastolit těžké chvilky otců a jejich dětí

Vytvořeno dne 23.03.2024

„Nikomu nebylo divné, že starší chlap vede na záchod malou holku.“ A teď, aby se díky tomuto zavádějícímu titulku tatínci báli odvést syna či dceru na záchod.

Úvodem dvě poznámky

Předem dvě poznámky k této glose. Zaprvé: je jistě hrozné, co se stalo v Jihlavě (znásilnění dítěte). To bez diskuze. Zadruhé: je více méně obecný úzus, že do vlastních řad (rozuměj momentálně novinářských) se nestřílí. V životě novináře ovšem sem tam nastane chvíle, kde to prostě jinak nejde. Zvlášť, když se problém týká v přeneseném slova smyslu mě osobně, jako táty třech synů a novopečeného dědečka, potažmo větší části celé mužské části společnosti. Jak výše uvedeno, jde o titulek v článku Jany Pechové ze dne 22. 3. 2024 v jednom zpravodajském deníku.

Byť je titulek vytržen z citace jedné z diskutujících, je nasnadě, že zařadit ho jako titulek do článku jednoho z nejčtenějších zpravodajských serverů v ČR je chybou, která jednak neměla utéct editorům, ale sama autorka by si měla uvědomit, že může (titulek) zapříčinit mnoha tatínkům perné chvilky ve chvílích, kdy musí dceru či syna odvést na záchod jedno kde.

Jak vidno, honba za senzací a klikajícími čtenáři se sem tam nevyhne ani profesionálům. Mnoho z nich jsou muži, a mnoho z nich jsou otcové či dědečkové, a se svými ratolestmi vyrazí ve chvílích volna na výlet, nákup, do kina či divadla. Chvíle, kde se potomek dožaduje návštěvy toalety, se pak může stát nepředstavitelným problémem a nedej bůh, aby se té chvíle, kdy vede otec dítě na toaletu, všimla nějaká potrefená aktivistka a zmatená tímto titulkem se jala konat. Vše může skončit v tom horším případě na policii a několika hodinovým nepříjemným vysvětlováním a pořádnou ostudou.

V diskuzi pod oním článkem s výše uvedeným titulkem převažují veskrze negativní příspěvky, dotýkající se nejen autorky samotné, ale všímající se právě velmi zavádějícího titulku s většinovým odkazem na více méně možnou honbu za senzací za každou cenu, bez ohledu na lidskou stránku věci samotné.

Tedy prosím, pro příště více rozumu při psaní článků a méně clickbaitových titulků.

Autorský článek, Novinky.cz, foto:pixnio