Jan Hřebejk natáčí nový film: Ondřej Vetchý je pro roli člověka v terénu naprosto ideální
Zdroj: Se svolením Bio Illusion

Jan Hřebejk natáčí nový film: Ondřej Vetchý je pro roli člověka v terénu naprosto ideální

Vytvořeno dne 21.03.2024

Před několika dny začalo natáčení nového filmu Výjimečný stav, jehož režie se ujal Jan Hřebejk. Za scénářem stojí autor stejnojmenného divadelního představení, novinář Milan Tesař, hlavní postavy zahraničního rozhlasového zpravodaje a jeho partnerky redaktorky hrají Ondřej Vetchý a Tatiana Dyková. Snímek, jehož ústředním tématem jsou dezinformace, fake news a záměrně zkreslená pravda, by měl přijít do kin letos na podzim.

Do hlavní role zpravodaje, který operuje na Blízkém východě, obsadil režisér Jan Hřebejk Ondřeje Vetchého. Jeho kolegyni redaktorku a zároveň partnerku ztvárňuje Tatiana Dyková. Třetí zásadní roli rozhlasového eléva svěřil režisér Jordanu Hajovi. „Pracovat s Honzou Hřebejkem mě moc baví. Hodně před natáčením zkoušíme, ale zároveň je tam prostor pro improvizaci, což mám ráda. Ten adrenalin je na tom skvělý, i když ne každému herci vyhovuje,“ svěřila se Tatiana Dyková, která se tak objeví po boku Ondřeje Vetchého už poněkolikáté.

Právě díky této dvojici mluví režisér o Výjimečném stavu jako o filmu s hvězdným obsazením. „Ondřej Vetchý je pro roli člověka v terénu naprosto ideální a Táňa má zase úžasný cit pro přechod z vážné polohy do komediální. Pracuje se mi proto skvěle,“ vysvětlil režisér Jan Hřebejk s tím, že kromě fake news, což je téma aktuální v každé době, se film věnuje také právě vztahu ústřední dvojice, rozhlasáků Marty a Karla.

Téma dezinformací a lží v každodenním životě se ve filmu objeví hned v několika rovinách a kromě ústřední trojice tak diváci uvidí v dalších rolích také například Jaroslava Plesla, Janu Plodkovou, Jaroslavu Pokornou nebo Jiřího Havelku.

Synopse:

Rozhlasový zpravodaj na Blízkém východě Karel Beran přijíždí na základě anonymu na otočku soukromě do Prahy. V Kamburu, který neprofesionálně opustil, však právě ve stejnou chvíli vypuká revoluce. Dostát povinnosti reportéra donutí zkušeného profesionála k mystifikačním reportážím, kdy vřavu arabské revoluce simuluje na kuchyňských spotřebičích ve vinohradském bytě. Rozkročen mezi řešením osobního problému a povinností zpravodajsky informovat posluchače se však chytne do vlastní pasti. Když se na základě vysoce sledovaných příspěvků rozhodně Český rozhlas poslat za zpravodajem podpůrný tým, ocitne se před neřešitelnou volbou: buď se přizná k mediálnímu podvodu, nebo musí předstírat vlastní smrt.

Drama s komediálním nádechem vypráví příběh o jednom žárlivém výstupu, který přeteče do extrémního profesního selhání, ale zachycuje zároveň také další roviny dezinformačních kampaní, které se dotýkají blízkého okolí hlavního hrdiny.

Hrají: Ondřej Vetchý, Tatiana Dyková, Jordan Haj, Jaroslav Plesl, Jaroslava Pokorná, Jana Plodková, Bořek Slezáček, Jiří Havelka, Kateřina Brožová, Jan Hrušínský, Ivana Wojtylová, Sylvie Maryško Koblížková, Kajetán Písařovic, Barbora Mišíková a další.