Lucie Čihulová: Zranění na jachtě ji upoutalo na vozík
Zdroj: Neurorehabilitační klinika Axon

Lucie Čihulová: Zranění na jachtě ji upoutalo na vozík

Vytvořeno dne 10.07.2020

 

Osmadvacetiletá blondýnka Lucie je ztělesněním úspěchu. Navzdory svému mládí dokázala rychle vybudovat prosperující agenturu v Praze, která pořádá společenské akce, a muži se předhání, kdo jí podrží dveře nebo pomůže do kabátu. Dnes na vozíku dojíždí třikrát týdně na Neurorehabilitační kliniku Axon, kde absolvuje intenzivní cvičení. Jejím největším přáním je začít znovu chodit a pomáhat mladým lidem, kteří se stejně jako ona ocitnou ze dne na den bez funkčních dolních končetin.

Jejím největším přáním je začít znovu chodit.

Jedno slunečné ráno v Chorvatsku dokáže obrátit život naruby – váš, vašich sousedů nebo lidí, které znáte. Prodloužený víkend na lodi s přáteli zasáhl do jejích plánů ve chvíli, kdy by to čekal jen málokdo. Když ráno vycházela z kajuty na snídani, smekla se jí noha na schodišti a ošklivě dopadla z vrchní paluby přímo na hranu posledního schodu. „Ne že bych ty schody sjela, ale vyloženě jsem z výšky spadla na záda,“ vzpomíná na loňský 23. srpen.

„Bylo nás tam deset a nikdo v tu chvíli nevěděl, co má dělat. Všichni mě chtěli hned přenášet, ale já jsem od první chvíle necítila nohy, takže jsem je jen prosila, ať se mnou nehýbou a zavolají záchranku. V tu chvíli zavládla ještě větší panika, protože nikdo v cizí zemi samozřejmě neznal číslo.“

Než se jí dostalo ošetření, uběhly dlouhé dvě hodiny, kdy trpěla v bolestech.

Nohy však stále necítila. V nemocnici ji ihned operovali, protože měla roztříštěný obratel. A diagnóza? Spinální šok – stav, který vzniká po naražení nebo porušení míchy, a podle lékařů by měl do tří týdnů odeznít. Nyní, téměř rok od úrazu, je však Lucie stále upoutána na invalidní vozík.

Díky tomu, že celý život aktivně sportuje, je cílevědomá a neprohrává, tvrdě pracuje na tom, aby své nohy rozchodila a znovu se mohla rozběhnout. „Lucie opravdu patří mezi velké bojovníky. A tahle píle přináší i první velké úspěchy, už se jí podařilo vstát z vozíku,“ říká zakladatelka a přednostka kliniky, MUDr. Jarmila Zipserová.

„Bylo mi řečeno, že šance na uzdravení je velká,“ usmívá se Lucie. „Teď záleží na tom, jak budu cvičit a jak se s tím sama vyrovnám. Musím makat a uvidíme, jaké budou výsledky.“

Neurorehabilitační klinika Axon jí poskytuje třikrát týdně jako jediná v republice komplexní čtyřhodinovou péči, jejíž součástí jsou dvě hodiny robotické rehabilitace na vůbec nejmodernějším přístroji, který dokáže simulovat lidskou chůzi. „Lokomat mi poskytuje jediný přirozený pohyb, kterého se mi dostává, proto je pro mě velmi přínosný. Automaticky mi zapojuje svaly, které bych jinak musela dlouho cvičit.“  Radost jí dělá také spolupráce s Českou golfovou asociací hendikepovaných, která jí poskytuje paragolfer, se kterým může vyrazit na green a užít si hru. V zimě ji přátelé lákají na monoski.

Přiznává, že osobní život se jí dramaticky změnil, stejně jako koníčky, kterým se může věnovat

„Poslední půlrok jsem strávila po nemocnicích, a když jsem se konečně vrátila domů, byl vyhlášen nouzový stav, což psychice moc nepřidá. Od té doby jsem nezačala normálně společensky žít. A to mi chybí nejvíc, vždyť mě to živí,“ posteskne si. „Každý se ptá, jak jste na tom zdravotně, ale jestli se netrápíte sociálním vyloučením nebo smutkem, to už nikoho nezajímá.“

Zdravotní pojišťovna dosud z její léčby nehradila nic – rehabilitace, vozík, ani speciální auto. Proto se rozhodla přestoupit k jiné, která uradí alespoň malou část. „Pojišťovny hradí dvě nebo tři hodinová cvičení týdně, což se v efektivitě a intenzitě s Axonem vůbec nedá srovnávat. Na klinice se mi dostává maximální možné péče a sama cítím, že zde mám větší naději na uzdravení.“

Lucie transparentní účet nemá a léčbu si financuje z vlastních zdrojů, ale je si vědoma toho, že ne každý má takové štěstí. I proto se rozhodla, že v budoucnu by se ráda věnovala osvětě v této oblasti.

Jestliže i vy chcete, stejně jako Lucie, podpořit naše pacienty, můžete tak učinit prostřednictvím transparentního účtu 2601572011/ 2010, který je spravován Nadačním fondem AXON.

NADAČNÍ FOND AXON je držitelem osvědčení pro konání veřejné sbírky za účelem získání peněžitých příspěvků na zvýšení dostupnosti specializované léčebné a rehabilitační péče pacientům s poškozením mozku, pacientům po cévní mozkové příhodě, nádorech mozku, traumatech hlavy, úrazech páteře či pacientům s jinými onemocněními, která vznikají na úrovni centrální nervové soustavy.