Kateřina Zemanová předala šek pro maminky samoživitelky s dětmi se zdravotním handicapem
Zdroj: herminapress

Kateřina Zemanová předala šek pro maminky samoživitelky s dětmi se zdravotním handicapem

Vytvořeno dne 09.07.2020

Dcera prezidenta republiky Kateřina Zemanová osobně předala Nadačnímu fondu AXON šek v celkové hodnotě 164 000 Kč na odbornou neurorehabilitační péči pro čtyři dětské pacienty s vážným onemocněním mozku. Finanční podpora pomůže vybraným matkám samoživitelkám v obtížné životní situaci, které navíc pečují o handicapované děti.

Nadační fond prezidenta republiky Miloše Zemana se rozhodl rozšířit svoji působnost o ty, které zasáhla koronavirová krize. Ta se dramaticky odrazila na finanční situaci matek samoživitelek, které pečují o své hendikepované děti. „Poté, co jsem se dozvěděla o takto handicapovaných dětech a tíživé situaci v jejich rodinách, rozhodli jsme se s panem prezidentem, že nejpotřebnějším uhradíme polovinu potřebných nákladů. Nemůžeme pomoci všem, ale věříme, že se nám podaří také upozornit na toto téma a že se připojí s další pomocí i ostatní,“ říká Kateřina Zemanová. Ta právě dnes (8. 7.) předala symbolický darovací šek v prostorách neurorehabilitační kliniky, kam tito pacienti dochází na terapie.

Zdravotní pojišťovny bohužel potřebné rehabilitace neproplácejí, nebo jen z části.

Finanční příspěvek obdržela například maminka Jana Phillipová, která se stará o malou Tairu. Do svých devatenácti měsíců jinak zdravá holčička začala být apatická a zvracet. Bohužel se odhalil nádor na mozku. Dívenka absolvovala operaci a třicet dávek ozařování. Maminka mezitím zůstala na péči o svoji dceru a také jejího bratříčka sama. Začátkem letošního roku už Taira absolvovala třetí operaci, a na řadě jsou dlouhé měsíce chemoterapií a rehabilitací.Maminka doufá, že intenzivní cvičení pod dohledem odborníků vrátí holčičce, a jejím dalším třem kamarádům z kliniky, zdraví a radost ze života.

Díky získaným prostředkům bude moci na Neurorehabilitační klinice Axon absolvovat čtyřtýdenní terapii BabyKosmík, logopedii a ergoterapii. Podobně jako v jiných případech, intenzivní terapii bude nutné v budoucnu několikrát opakovat.

Zakladatelka kliniky a primářka v jedné osobě MUDr. Jarmila Zipserová proto založila Nadační fond AXON, jehož prostřednictvím shání finance na nákladnou léčbu i pro rodiče, kteří by to sami nezvládli. „Osudy pacientů nám nejsou lhostejné, skrze náš nadační fond pomáháme získávat finanční prostředky pro rodiny v těžkých životních situacích. Ano, neurorehabilitační terapie na klinice jsou finančně náročné, protože je vykonávají odborníci s nejvyšším dosaženým vzděláním a za pomoci nejmodernější dostupné robotiky. Proto jsem velkorysou pomoc od pana prezidenta ráda přijala a velice mu za ni děkuji,“ říká MUDr. Zipserová.

Nadační fond prezidenta republiky Ing. Miloše Zemana byl založen v roce 2013 a aktuálně je určen k podpoře činnosti nestátních zařízení poskytujících dětem namísto ústavní výchovy přechodnou rodinnou péči. V současné době fond poskytuje nadační příspěvky ve prospěch Klokánků, které provozuje Fond ohrožených dětí. Finanční dary jsou účelově určené k úhradě části výdajů vynakládaných Klokánky při poskytování přechodné rodinné péče ohroženým dětem.

Podpořit může tyto rodiny i veřejnost prostřednictvím transparentního účtu 2601572011/2010, který je spravován Nadačním fondem AXON.