Maskéři prozradili: Jak těžké je proměnit hrdiny Devadesátek?
Zdroj: herminapress/Česká televize

Maskéři prozradili: Jak těžké je proměnit hrdiny Devadesátek?

Vytvořeno dne 17.01.2022

Kladné i záporné hrdiny seriálu Devadesátky bylo nutné „předělat“. Někomu stačilo přečesat pěšinku a obléci módu tehdejší doby, u někoho byla proměna o něco těžší. V každém případě museli umělečtí maskéři nastudovat spoustu dobových fotografií a podkladů.

„U proměny Michala Novotného v Ivana Jonáka šlo především o to vyřešit účes, což z jeho vlasů bylo vyloučené a museli jsme využít paruky. Našli jsme spoustu fotografií a podkladů, abychom věděli, jak přesně Jonákův účes vypadal. Posléze se musela vyrobit paruka na míru, což je na tom to nejobtížnější. Máme výhodu, že si to umíme vyrobit sami, takže bylo potřeba sehnat kvalitní vlasy. Měsíc jsme strávili na výrobě. Na paruku bylo potřeba asi dvacet deka vlasů. Kromě toho Michal Novotný však žádné další líčení nepotřeboval,“ prozradil umělecká maskér Martin Valeš.

U Tomáše Kozáka, kterého ztvárnil Kryštof Bartoš, dělali maskéři „půl paruku“. „Jelikož se Kryštof nechal zarůst, tak se nám pak snáze doplňoval ten příčesek mulletu, který měl představovat, že Tomáš Kozák přišel z vesnice do města. Na vesnici byl tenhle účes přeci jen častější. Móda mulletů, tedy účesů nazývaných „vpředu byznys a vzadu párty“, u nás vzešla zřejmě z touhy lidí napodobit Jaromíra Jágra, který nechtěl, aby se mu pod helmou potila hlava a zároveň toužil po tom mít dlouhé vlasy.

Proměna Alberta Čuby na Františka Mrázka měl pod palcem umělecký maskér Martin Větrovec. „Proměna spočívala také prakticky jen v účesu. Alberta jsme podle Mrázka ostříhali a vyfoukali mu vlasy. Nejnáročnější úkol na „dobovkách“ představuje vždy věrně zachytit dobu. Člověk si proto vždy musí udělat podrobné rešerše a vyhledat si konkrétní fotografie.“  

 

 

 

Default User Image
Renata, 17.01.2022 16:00
Moc moc povedený seriál. Ze všech těch " našich slavných kriminálek " je nejskutečnější, odpovídající realitě.
Default User Image
RODO, 12.02.2022 16:46
Až na roli pana Sokola, která byla zveličená a neodpovídá realitě 90.let , kdy se snahou a nadsázkou jednoho z hlavních hrdinů se snažili tvůrci znetvořit na úplatného policistu spolupracujícího s ruskojazyčnou mafií , což tehdy vůbec nebylo a tvůrci zřejmě chtěli do filmu vnést více napětí a akce, což se jim povedlo .... jinak zbytek osazenstva super a seriál se povedl oproti groteskám na NOVÉ jako specialisté apod. nebo POLDA to je uzná trapárna s realitou to nemá vůbec nic společného ....
Default User Image
Věra Kabelkova, 31.01.2022 15:18
Na tomto seriálu je zajímavé to, že, je nejen velmi dobře udělaný,ale tím, že je udělaný podle hrůzné skutečnosti v době,kterou převážna část z nás zažila. To je ještě bonus tohoto seriálu.