Miliardář Janeček: Jak vystačil s 550 korunami na týden?
Zdroj: TV Prima

Miliardář Janeček: Jak vystačil s 550 korunami na týden?

Vytvořeno dne 07.12.2020

Další díl úspěšné reality show televize Prima, Milionář mezi námi, tentokrát promění miliardáře Karla Janečka k nepoznání. Matematik, podnikatel a jeden z největších českých mecenášů na týden změní svůj život, opustí práci i rodinu a vydá se jako dobrovolník do Plzně. Pomáhat bude lidem bez domova, tělesně postiženým i sociálně znevýhodněným dětem a na konci své mise z vlastních peněz rozdá statisíce potřebným. 

Nevěděl, kam jede, ani to, co tam bude dělat. Doma nechal ženu, dceru i kreditní karty a s pěti set padesáti pěti korunami v kapse se vypravil na nádraží. Až tam se dozvěděl, že jede do Plzně, kde se zapojí do činnosti dobročinných organizací. Kromě něj se do unikátního projektu zapojilo dalších šest českých milionářů. Janeček s účastí váhal. „Nejprve jsem si říkal, že týden je moc dlouhá doba, že to nemůžu dát, ale pak to ve mně začalo hlodat. Uvědomil jsem si, že tím můžu něco sdělit, bral jsem to jako osobní zodpovědnost, i když jsem tušil, že budu muset dělat bůhvíco, a možná ne všechno mě bude bavit. Byla to výzva,“ přiznává dnes. Za vděk musel vzít nevzhlednou ubytovnou a celý týden si musel vystačit s částkou odpovídající životnímu minimu.

Jaké to bylo žít týden s 550 korunami? Já jsem si tu stanovenou částku navýšil na 555 korun, to si myslím, že mě zachránilo (smích). Vrátil jsem se do svých studentských let, kdy jsem si musel hlídat finance a k večeři si vařil rýži s kakaem. Ceny tehdy byly jinde, ale mám představu o tom, jak se vyvíjí cenová hladina. I když nechodím nakupovat, mám řádové povědomí o tom, kolik co stojí. Rozhodně to byl můj asi nejlevnější týden, co si pamatuju.

Myslíte, že byste s touhle částkou dokázal žít i ve svém běžném životě? S 555 korunami na týden bych vyžil týden, protože občas držím půst. Prostě bych nejedl. Ale dlouhodobě bych s tím nevyžil. Musel bych jíst jenom čínské polévky a špagety, a to by bylo na zdraví špatné. Byl by to život, který bych nezvládl.

Sledujte v pondělí 7. 12. ve 21:35 na Primě!