Mira Žbirku a Juraje Jakubiska spojil nový klip k legendárnímu filmu
Zdroj: herminapress

Mira Žbirku a Juraje Jakubiska spojil nový klip k legendárnímu filmu

Vytvořeno dne 18.08.2020

Miro Žbirka a Juraj Jakubisko. Dvě legendy československé kulturní scény spojil film Perinbaba a dva světy, který bude uveden do kin v prosinci tohoto roku. Po velmi úspěšném uvedení dokumentu MEKY, který je stále v kinech, se tak Miro opět ocitá ve filmovém světě se svou novou skladbou Slovenská. Videoklip ze záběrů z Perinbaby sestříhal právě Juraj.

„V době karantény jsme nikdo nemohli cestovat a mně, který stále pendluje na trase Praha – Bratislava, se začínalo stýskat po Slovensku. Vzpomněl jsem si na nádherné obrázky z nového filmu Juraje Jakubiska Perinbaba a dva světy, které mi Juraj předtím ukazoval a ptal se, zda bych k filmu nenapsal píseň. Tyto dvě věci se spojily a inspirovaly mě ke skladbě Slovenská. Když teď vidím klip, který Juraj sestříhal z filmových záběrů, myslím si, že se to prostě muselo stát,“ podotýká ke spolupráci Miro Žbirka a Juraj Jakubisko k tomu dodává: "Ve svých filmech vždy pracuji se silnými hudebními motivy. Před pětatřiceti lety jsem v pohádce Perinbaba stvořil vládkyni sněhu a větru, která se stala součástí slovenských Vánoc. Možná i proto záběry z nového filmu Perinbaba a dva světy Mekyho inspirovaly k této krásné intimní hudební zpovědi. Když jsem jí poprvé uslyšel, tak jsem neodolal a vytvořil jsem k ní videoklip.“

Mekyho singl Slovenská je zároveň novinkou na výběrovém albu THE BEST OF MIRO ŽBIRKA, které na třech CD přináší celkem 64 skladeb a vychází  4. září, stejně jako reprezentativní kniha kompletních textů a akordů SONGBOOK, mapující celou Mekyho tvorbu. Do života je Miro Žbirka osobně uvede v rámci Cinema Acoustic Tour ve vybraných kinech  Cinestar: 15.9. - Ostrava, 16.9. – Olomouc, 23.9. – Liberec, 29.9. a 30.9. – Praha Anděl. Na Slovensku v historických kinech: 2.10. – Prešov, kino Scala, 4.10. – Martin, kino Moskva, 6.10. Bratislava, Ateliér Babylon.