Nechte se naladit! Tak krásný klip jen tak neuvidíte!
Zdroj: Česká filharmonie

Nechte se naladit! Tak krásný klip jen tak neuvidíte!

Vytvořeno dne 06.03.2021

Česká filharmonie si 125. výročí od svého historicky prvního koncertu připomíná kampaní, jejímž autorem je uznávaný reklamní tvůrce a režisér Martin Krejčí. Nosnou myšlenkou televizních spotů je zpětný chod výbuchu hudebních nástrojů, při němž se z chaosu rodí něco nového a který zároveň vyjadřuje sílu a energii, jíž hudba spojuje své posluchače.

Hudbu ke spotu, kterou vytvořili Marek Doubrava a Jan P. Muchow, nahrála Česká filharmonie pod taktovkou dirigenta Ondřeje Vrabce. Spot vyrobila společnost Stillking Films.

„Možnost podílet se na vymýšlení námětu pro spot České filharmonie jsem považoval za otázku cti a zodpovědnosti. Českou filharmonii vedou velmi sympatičtí lidé s neobvykle autentickým zápalem pro smysl a význam instituce. O to víc byl takový úkol zavazující, protože jsem nechtěl zklamat,“ říká Martin Krejčí, který stojí mimo jiné za oceňovanými reklamami pro Heineken, Hondu, Opel, Hornbach či Ikea. „Líbilo se mi, když se lidé v první vlně covidového lockdownu semkli a přispívali při benefičních koncertech České filharmonie s nebývalou velkorysostí. Uvědomil jsem si, že hudba je opravdu prvek, který má sílu spojovat a díky své abstrakci může dokonce překročit jinak nepřekročitelné hranice mezi vrstvami společnosti. Od toho se pak odvíjela myšlenka, že by spot mohl nějak odrážet skutečnost, že hudba je čistá a povznášející a že nám snad může pomoci překonat marasmus a chaos, ve kterém právě žijeme. A napadlo mě, že by se výbuch dal obrátit a z exploze vznikla imploze – tedy zrození.“

Hudebního ztvárnění imploze se ujalo autorské duo Marek Doubrava a Jan P. Muchow. „Prvotním impulsem byla idea režiséra Martina Krejčího – zrození dechberoucího akordu z chaosu,“ zdůrazňuje Marek Doubrava. „S Martinem a Honzou Muchovem jsme si posílali různé symfonické chaosy a mohutné akordy, až se výběr ustálil na Bohuslavu Martinů a Antonínu Dvořákovi. Kupodivu se úvod Šesté symfonie Bohuslava Martinů poměrně kamarádil s tématem z poslední věty Novosvětské, jen ji bylo třeba transponovat o půl tónu níž. Symbolicky tedy 125 let České filharmonie oslavují svou hudbou tvůrci, kteří jsou s tímto orchestrem spjatí a kteří zároveň českou hudbu dokázali prosadit natrvalo do světového repertoáru,“ uzavírá.

Průběh nahrávání hudby k televiznímu spotu, kterého se ujala Česká filharmonie, komentuje dirigent Ondřej Vrabec: „Nahrávání hudby k videoklipu nepředstavovalo pro filharmoniky žádnou interpretační výzvu – Šestou symfonii Bohuslava Martinů a Dvořákovu Novosvětskou znají lépe než své boty a provedli by vše dokonale na první záběr. Něco málo práce navíc tak přinesla jen nutnost natáčet ‚na klik‘, tedy podle předem vytvořené tempové mapy pevně provázané s již hotovými filmovými záběry, kdy je rytmický puls udáván hráčům a dirigentovi do sluchátek, čímž je zajištěna dokonalá synchronizace zvuku a obrazu.“ 

„K přípravě kampaně jsme přistoupili trochu neplánově, když se ukázalo, že nebude možné uskutečnit mimořádný koncert ke 125. narozeninám České filharmonie. Chtěli jsme nejen připomenout výročí orchestru, jehož osudy jsou úzce provázány s dějinami českých zemí, ale i jeho těsné spojení s věrnými posluchači. Zároveň jsme chtěli dodat naději všem lidem v této těžké době, což se ve spotu podařilo krásně vyjádřit, takže z výsledku jsme skutečně nadšeni,“ prozradil generální ředitel České filharmonie David Mareček.

Pokud se chcete o natáčení spotu dozvědět víc, přečtěte si článek v  2. čísle Magazínu České filharmonie (magazin.ceskafilharmonie.cz)