Podpořte zvířata v Zoo Praha. Kupte jim stravenku!
Zdroj: Zoo Praha

Podpořte zvířata v Zoo Praha. Kupte jim stravenku!

Vytvořeno dne 25.11.2020

Je to čtrnáct dní, kdy Zoo Praha představila veřejnosti svůj projekt Stravenky pro zvířata. Projekt, který přibližuje zajímavosti krmení i detailní složení jednotlivých jídelníčků obsahující téměř pět set ingrediencí. Za dobu fungování projektu podpořili příznivci pražské zoo chovy zvířat nákupem téměř pěti tisíc stravenek.

Na samém konci seznamu „stravenkářů“ je aktuálně stříkoun lapavý spolu se supem mrchožravým a zoborožcem rýhozobým. A jaký právě ti mají apetit? 

Supi trénují na želvy: Největší delikatesou pro supy mrchožravé jsou jednoznačně myší holátka, ta dostávají hlavně během odchovu svých mláďat. Supi žerou šest dní v týdnu, postí se pouze v neděli. V Zoo Praha jsou na jejich jídelníčku králíci, kuřátka, myši nebo potkani. Některé maso jim chovatelé schovávají do speciálně vyrobeného umělého želvího krunýře. Trénují je tak na případné navrácení do volné přírody na Balkáně. „Supi se v přírodě živí i suchozemskými želvami. Připravujeme je tedy už u nás, aby se jich pak nebáli a byli schopni si poradit,“ popisuje kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl.

Stříkoun sestřelí mouchu v letu: Každý den jiné menu a jiné složení. Jednou dostane stříkoun cvrčky, jindy čerstvě vylíhlé dospělce bráněnky nebo také granulované krmivo pro ryby. Bráněnky, tedy dvoukřídlý hmyz, se do expozice dávají ještě ve stádiu larev, postupně se líhnou  a stříkouni je loví. „Tenkým proudem vody z tlamy dokáže ulovit mouchu přímo v letu. V této dovednosti mezi rybami vyniká.  Dalo by se říct, že jeho ústní dutina funguje jako vodní pistole,“ přibližuje techniku lovu stříkounů kurátor chovu plazů a obojživelníků Petr Velenský. Navíc se dokáže stříkoun takto trefit do vzdálenosti až dvou metrů.

Zoborožec sežere víc než by měl: Zoborožec rýhozobý má velmi rychlé trávení, proto sezobne mnohem větší objem potravy, než ve skutečnosti potřebuje. Dospělý jedinec totiž váží necelého půl kilogramu, ale sní toho klidně dvakrát tolik. Krmí se denně a chovatelé již ví, že ho nejvíce potěší borůvky, rajčátka, fíky a hmyz jako jsou sarančata, šváby nebo larvy potemníků.