Přátelé zesnulého Davida Stypky dokončili jeho další píseň a vzkazují: Nebreč
Zdroj: Se svolením Wallachia

Přátelé zesnulého Davida Stypky dokončili jeho další píseň a vzkazují: Nebreč

Vytvořeno dne 21.03.2023

Držitel čtyř Andělů a mnoha dalších hudebních cen David Stypka, který opustil pozemské bytí v lednu 2021, potěší své fanoušky novou písní. Část z ní se objevila v pohádce Největší dar (režie D. Hrubá, M. Gerlíková), která měla v kinech premiéru 1. prosince loňského roku.

„Další písničku, která měla pracovní název Cesta, chtěl David dokončit, přál si, aby si žila samostatným životem v hudebním éteru,“ říká kreativní producentka a spolurežisérka pohádky Marta Santovjáková Gerlíková, kterou k Davidovi vázalo pevné přátelství, a tak oslovila Stypkovy přátele, a to jak z hudební, tak herecké branže o spolupráci na dokončení písně. „Pro pohádku David složil dvě verze písničky. V pohádce je použita jedna z nich,“ dodává Gerlíková s tím, že bylo nutné rozlousknou oříšek, jak celou píseň uchopit.

Nesnadného úkolu se nakonec ujal Lukáš Chromek, který už produkoval hudbu ke zmíněné pohádce. Pojal ji jako duet, tentokrát přizval Šimona Bilinu, který dozpíval druhou sloku a podílel se na vokálech. Chromek sám dohrál k písničce kytarové sólo.

Staronová píseň nakonec dostala název Nebreč, a to hned ze dvou důvodů. „David své písně většinou pojmenovával jedním slovem, často to byla slovesa v imperativu (Čaruj, Neboj, Dýchej). A přestože se netajil tím, že si často popláče, dovedl lidi i sebe nakopnout. I v těžkých chvílích je třeba jít dál,“ vysvětluje Davidova maminka Marie Stypková.

Píseň Nebreč přichází do hudebního prostoru oděna do dojemného klipu. Tvůrci si vybrali k jeho natočení interiéry kostela sv. Kateřiny v Choteči u Prahy. Skutečnost, že život není vždy jen veselý, se v klipu snaží nastínit herci Sabina Rojková a Radek Melša, hlavní postavy z pohádky Největší dar. 

„Víme, že Davidovým fanouškům jeho písně pomáhají, dojímají je, a proto jsme jim chtěli tímto počinem udělat radost. Věřím, že se nám to povedlo. Na place byla neuvěřitelná, až mystická atmosféra, provázená pokorou, láskou a vděčností, nejednomu z nás tekly slzy,“ popisuje Gerlíková, která klip režírovala a je rovněž autorkou námětu. Její nezaměnitelný rukopis charakterizují cit pro detail, návrat k hodnotám, akcent na přirozenou krásu a upřímnost.

Také pro Šimona Bilinu mělo setkání při natáčení klipu jakýsi metafyzický rozměr a je vděčný za všechny chvíle i lidi, kteří se natáčení zúčastnili. „Prostředí kostela jen podtrhlo posvátnost písně, jejího autora a privilegium společně tvořit,“ doplňuje.

Slzy dojetí se nevyhnuly cellistce Terezii Kovalové, která do chotečského okolí zavítala loni s kamarádkou. „Kostel byl tehdy zavřený, tak jsme si ho jen obešly a povzdechly si, jak krásný je asi uvnitř,“ vzpomíná Kovalová, na kterou čekalo překvapení, když jela nedávno serpentinami natáčet klip. „Říkala jsem si, že je mi ten kostel nějak povědomý. A byl to on. Takže díky, Davide, za tento dárek,“ vzkazuje mu.

Spolupráce s Davidem byla vždy zážitek i pro Pavla Sotoniaka, klávesistu jeho kapely Bandjeez. „Někdy ta cesta byla trnitá a plná klacíků, ale vždy jsme se dobrali ke zdárnému konci. Jsou to krásné vzpomínky a jsem rád, že se nám teď podařilo dokončit tuhle píseň s tak skvělými lidmi,“ konstatuje Sotoniak.

“Davidova tvorba pro mě byla a je nejen lékem v těžkých dobách ale i naprostým zpřítomněním v dobách poklidnějších. Objevit se uvnitř jeho skladby je dojemným a laskavým setkáním s jeho esencí, jež ve mně stále tak rezonuje,” s nostalgií dodává herec Radek Melša.

„Davida jsem osobně potkala až při natáčení pohádky Největší dar. Bylo to pro mě setkání s jedním z nejtalentovanějších lidí. Moc jsme si rozuměli a jeho hudba je stále součástí mého každodenního života, bylo mi ctí si v klipu zahrát,” říká Sabina Rojková.

Kamery a střihu klipu se ujal Daniel Krcha, který má na svém kontě řadu vydařených projektů.

Pohádka právě dnes (21.3.) vychází online na platformách ITunes, O2 Videotéka, Google Play, Dafilms, Starmax. Hvězdné obsazení pohádky umocnila právě Stypkova hudba, ústřední píseň Zázraky, kterou složil a nazpíval jako duet s Ewou Farnou, má jen na You Tube přes 300 tisíc zhlédnutí.