Seriál Cirkus Humberto znovu ožívá na televizních obrazovkách. O nebezpečné cirkusové scény nebyla nouze
Zdroj: Česká televize

Seriál Cirkus Humberto znovu ožívá na televizních obrazovkách. O nebezpečné cirkusové scény nebyla nouze

Vytvořeno dne 24.01.2023

Je tomu přesně 35 let co světlo světa spatřil jeden z nejvýpravnějších seriálů Československé televizní tvorby, Cirkus Humberto. V seriálu, který zobrazuje pohnuté osudy šesti generací rodu Humberto, se objevily opravdu herecké osobnosti té doby.

 Z těch žijících připomeňme Jaromíra Hanzlíka, Dášu Veškrnovou, Jiřinu Bohdalovou, Josefa Dvořáka, Jiřího Bartošku, Oldřicha Víznera nebo Františka Němce. Zaslouží se vzpomenout i na ty, kteří již odešli do hereckého nebe: Martin Růžek, Radoslav Brzobohatý, Petr Haničinec, Josef Kemr, Václav Postránecký, Lubomír Lipský a mnoho a mnoho dalších.

Natočeno bylo celkem dvanáct dílů a podle pamětníků bylo občas nejen hercům, ale také lidem za kamerou pořádně úzko. Příkladně v jednom momentě se splašili koně a „amok“ popadl i slona, který utekl, a jeho ošetřovatelé ho honili po poli u obce Řitka.

Malému Vaškovi (Pavel Lang) začaly během natáčení padat mléčné zuby a tak se nahonem vyráběly náhrady. Jaromír Hanzlík musel, chtě nechtě, několik krotitelských scén a akrobatických kousků zahrát bez dubléra. Budiž však připomenuto, že při scénách se lvy byly použity dvě klece v sobě a pruty obou byly v zákrytu. Divák tudíž nic nepoznal.

Bylo spočítáno, že se v seriálu objevilo 30 maringotek, 120 kočárů a příkladně 4 parní lokomotivy, 40 historických automobilů, účinkovali 162 herci (včetně zahraničních), 6830 komparsistů, 422 hudebníci, 600 koní a několik desítek artistů a drezérů.

Původně měl seriál režírovat Oldřich Lipský. Bohužel před natáčením zemřel a tak se režie ujal František Filip (F. L. Věk, Chalupáři, Byl jednou jeden dům atd.). Hudbu složil Karel Svoboda a za kamerou stal kameraman Andrej Barla.

Zdroj: Česká televize, ČSFD, autorský článek