Smrt na Nilu a Hercule Poirot! Ručně šité kostýmy a pravé diamantové šperky
Zdroj: Se svolením FALCON

Smrt na Nilu a Hercule Poirot! Ručně šité kostýmy a pravé diamantové šperky

Vytvořeno dne 16.02.2022

Do českých kin vstoupil snímek Smrt na Nilu. Vyšetřování belgického detektiva Hercula Poirota režíroval Kenneth Branagh, pětkrát nominovaný na Oscara, je odvážný mysteriózní thriller společnosti 20th Century Studios, natočený podle oblíbeného románu uznávané autorky Agathy Christie z roku 1937.

Snímek Smrt na Nilu přenese diváky do 30. let 20. století a oživí znovu mnoho míst, která pro thriller Agathy Christie z vyšší společnosti posloužila jako inspirace. Na vytvoření záplavy hříšně přitažlivých a estetických požitků se podílely tisíce členů štábu, řemeslníků, výtvarníků a odborníků - od svůdných zvuků londýnských barů až po opojné vůně egyptského trhu s kořením.

Oslnivé kostýmy ve filmu Smrt na Nilu vytvořil Paco Delgado, který byl v minulosti za své dílo nominován na Oscara a s režisérem a producentem Kennethem Branaghem spolupracoval poprvé. Na realizaci kostýmů od návrhů až po hotové kostýmy s kostýmním výtvarníkem spolupracoval celkem 65členný tým, který zahrnoval mimo jiné výtvarníky rozborů, barvíře a kloboučníky. Delgada okamžitě zaujala Branaghova touha vnést do oné doby nádech moderní stylizace. „Ken chtěl k tomuto období přistupovat velmi stylově a moderněji, ne ji pouze reprodukovat,“ vysvětluje Delgado.

Delgado toužil po tom, aby kostýmy nejen respektovaly společenskou hierarchii 30. let, ale aby také odrážely jedinečné vlastnosti jednotlivých postav. Věnoval se studiu daného období, určil základní používané tvary a vzory, barvy, vzory a nápady, to vše s ohledem na Branaghovu vizi. „Není to tak, že bychom se snažili natočit moderní film, ale podívali jsme se na prvky, které byly v současném kontextu nejpřitažlivější, a zkombinovali je s dobovými konvencemi,“ vysvětluje.

Celkem bylo vytvořeno sto padesát kostýmů, z toho přibližně 92 procent ručně. Každý z hlavních představitelů měl až deset kostýmů. Společnost Tiffany & Co. dodala představitelům hlavních rolí snímku Smrt na Nilu celou řadu diamantových šperků, nicméně nejvýznamnějším šperkem je kopie slavného 128,54karátového diamantu Tiffany, vyrobená exkluzivně pro tento film.

Natáčení snímku Smrt na Nilu probíhalo v ateliérech a v areálu filmových ateliérů Longcross Studios u Londýna a na několika lokacích ve Velké Británii také v exteriérech. Film se začal natáčet v září 2019 chronologicky, tedy v pořadí, jak se příběh odehrává. Probíhalo vždy pět dní v týdnu a režisér a producent Kenneth Branagh v sobotu v soukromí se štábem realizoval zkoušky. Natáčení skončilo o 12 týdnů později, v prosinci 2019.

Zdroj: Falcon