Tohle opičí mrně si hned zamilujete! Máma ho zatím bedlivě hlídá
Zdroj: herminapress

Tohle opičí mrně si hned zamilujete! Máma ho zatím bedlivě hlídá

Vytvořeno dne 20.08.2020

Zatím se ještě pevně drží matky, za čas začne stejně jako ona používat svůj dlouhý ocas jako pátou končetinu a připojí se ve výběhu k těmto nejobratnějším stromovým primátům. Samice chápana středoamerického Talula přivedla na svět už své šesté mládě a velmi zkušeně se o něj stará.IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) vede chápana středoamerického v červeném seznamu jako ohrožený druh. 

V Zoo Praha najdete rodinku těchto primátů v expozici Vodní svět.

„Přišlo zde na svět již osm mláďat. Talula, které se narodilo i poslední mládě,
se v roce 2007 stala matkou vůbec prvního chápana odchovaného v naší zoo. Otcem tohoto nového přírůstku je samec Benji,“
sdělil kurátor savců Pavel Brandl. Samice chápanů jsou velice obětavými matkami. Jediné mládě nosí dlouho v náručí nebo na zádech a dalšího potomka mívají až po dvou či třech letech. „Prozatím nemůžeme určit, jakého je mládě pohlaví, všichni primáti si svá mláďata po porodu velmi chrání a prohlídka bude možná až za nějaký čas,“ popsal péči o mládě Pavel Brandl.

Chápani jsou velmi čiperní a obratní. Jejich ocas je delší než samotné tělo
a je
důležitým pomocníkem při pohybu ve větvích, kterých se dokáže chytit stejně jako končetina. Má na svém konci dokonce lysou plochu pro lepší úchyt. Do Zoo Praha přišli v roce 2005 první zástupci tohoto chovu, kteří osídlili jeden z Opičích ostrovů. V současné době má rodina chápanů v naší expozici pět členů.