Film Šarlatán má i knihu a CD! Proč je křtil Josef Klíma?
Zdroj: herminapress

Film Šarlatán má i knihu a CD! Proč je křtil Josef Klíma?

Vytvořeno dne 19.08.2020

Není to ani pár dní, co se film režisérky Agnieszky Holland objevil v kinech. Spoustu diváků už mohlo toto dílo zhlédnout a připomenout si těžké osudy léčitele Josefa Mikoláška. Do jeho ordinace před druhou světovou válkou dojížděli zblízka i zdaleka nejen obyčejní lidé, ale osobnosti, jako byli ministři, filmové hvězdy i finanční magnáti. I když neměl žádné lékařské vzdělání, obraceli se na něj s důvěrou, že dokáže zjistit, jaký neduh je trápí a hlavně jim vlastnoručně namíchanými bylinkami pomoci. A protože měl skvělé výsledky, pro rady si k němu chodili dokonce i mnozí doktoři z pražských nemocnic, kteří si nebyli jisti diagnózou.

 

Nyní se můžeme těšit i na knihu, kterou napsal novinář Josef Klíma a autor scénáře k filmu Marek Epstein. A jako správná novorozená kniha se musí pokřtít. Křest proběhl v areálu Anežského kláštera a knihu pokřtila samotná režisérka filmu, Josef Klíma a představitel hlavní role Josef Trojan.

Film není to úplně přesné vyobrazení Jana Mikoláška. Spíše jsme se nechali inspirovat jeho životem. Ono se o samotném Mikoláškovi zas tolik neví nebo spíše toho spoustu zůstává skryto mezi lidmi a v jejich vzpomínkách. Nicméně jsme se pokoušeli jeho odkaz zpracovat co nejlépe. On sám napsal knihu Vzpomínky přírodního léčitele, které bylo hlavní předlohou scénáře,“ navedli Josef s Agnieszkou čtenáře, jak se k hlavní postavě vlastně zachovat a z jakého úhlu se na ní dívat. Protože ne vždy dělal dobré věci.