Zajímavosti o seriálu Smysl pro tumor aneb věděli jste, že…
Zdroj: Česká televize

Zajímavosti o seriálu Smysl pro tumor aneb věděli jste, že…

Vytvořeno dne 04.02.2024

Divácky oblíbený seriál Smysl pro tumor každou neděli přiková k obrazovkám tisíce diváků. Příběh studenta medicíny Filipa, který onemocněl rakovinou, byl natočený podle skutečného příběhu. Do toho se promítají i osudy členů rodiny, protože Filipovo onemocnění má vliv i na jejich životy. A víte, jak se seriál točil?

  • hlavní postava seriálu Filip Kalina je úspěšným studentem medicíny a sportovcem, který hraje ragby? Ve Smyslu pro tumor si proto v komparzních rolích zahrálo 30 skutečných ragbistů.
  •  plnovous i vlasy pro svoji roli onkologického pacienta obětoval také herecJiří Bartoška a ztrátu vlasů ani mimo natáčení neschovával, protože od dětství nesnáší čepice? 
  • pro záběry z nemocničního prostředí si štáb vybral Fakultní nemocnici Hradec Králové? Natáčení za běžného provozu tam zabralo 23 dní.
  • před kamerou se v seriálu objeví například doc. MUDr. Tomáš Česák, Ph.D., přednosta Neurochirurgické kliniky Fakultní nemocnice Hradec Králové, i 17 tamních zdravotních sester?
  •  Alžběta Malá, která hraje seriálovou vnučku Jiřího Bartošky, se pro roli ve Smyslu pro tumor musela na kurzu pletení naučit vyrábět čepice?
  • poslední dvě minuty každého dílu věnovali tvůrci mladým lidem, kteří absolvovali léčbu na onkologii a že kontakt filmařům zprostředkovala pacientská organizace Fuck Cancer? Záběry s jejich otevřenými výpověďmi natočila režisérka Tereza Kopáčová u sebe doma. Chtěla tím tak pro ně vytvořit co nejkomfortnější atmosféru před kamerou.
  • autorem fotografických aktů, které se v seriálu objeví, je známý fotograf Lukáš Dvořák?
  • svoji osobní zkušenost s rakovinou zpracoval Belgičan Leander Verdievel nejprve do knižní podoby, následně se jako spoluscenárista podílel na seriálu Gevoel voor tumor?
  •  autorem scénářů k české verzi Smyslu pro tumor je Matěj Podzimek, který se s Leanderem Verdievelem při práci na seriálu spřátelil? Osobně se setkali na příklad na festivalu Serial Killer, který ve svém programu uvedl vybrané díly originální i české verze

 

 

 

 

Default User Image
Anonym, 05.02.2024 17:39
Velice zajímavý seriál a zároveň velice smutný dívám se ale mám z toho úzkost lítost a pláč 😭
Default User Image
Kika, 06.02.2024 10:21
Ježiš to je ale debilně napsaný článek s těma otazníkama, to nešlo napsat lépe? :D To je jak od někoho ze základky. (A ano, mohu posoudit, sama píšu a mám dobré ohlasy.)
Default User Image
Jirka, 21.02.2024 09:25
To se divím, těm ohlasům, protože .... s těmi otazníky .... Jakkoliv jinak je to špatně, špatně se to čte. A nejde na to mít dobrý ohlas, a ... vůbec. Hezký den
Default User Image
Eva, 06.02.2024 13:35
Seriál je skvělý....líčí ,jak ty tmavé stránky léčby .. tak i humorné...výběr herců
a hudby se povedl,super.
Default User Image
Eva S., 09.02.2024 13:06
Ačkoliv jsem onkologický pacient na seriál se dívám.
Alespoň vidím moderní nemocnici, takových mnoho není.