To zase bude chaos v českých rodinách. ČT uvádí pořad o sexu pro náctileté
Zdroj: Česká televize

To zase bude chaos v českých rodinách. ČT uvádí pořad o sexu pro náctileté

Vytvořeno dne 06.04.2022

 

Jedno se České televizi nedá upřít. Odvaha vstoupit pořadem Na záchodcích na tenký led sexuální výchovy určené především pro předpubertální a dospívající českou populaci. Dlužno dodat, že z hlediska Evropy jistě není první. Příkladem mohou být nejen severské země.

Autorky Zuzana Kašparová a Tereza Ferjančeková, (známé z podcastu Vyhonit ďábla) na to jdou opravdu z gruntu a de facto pro ně neexistuje žádná cenzura. Vedle nahých lidských těl, pravé lidské krve nebo vlastních zážitků z prvního sexu diváci v desetidílném pořadu uvidí a uslyší, příkladně jak se sexuální výchova řeší v českých rodinách, v souvislosti s věkem dítěte, v kolika letech se dítě dostane k pornu a jak se k sexuální výchově staví školy a studenti, potažmo kantoři. Stranou nezůstává ani otázka masturbace a věku.

„Je to velmi odvážný projekt. K jeho vytvoření mě inspiroval fakt, že budu mít za chvíli dospívající dítě, které samozřejmě téma sexuality zajímá. Uvědomila jsem si, že kdybych byla v pubertě já, chtěla bych něco takového vidět. Jako matka tak budu moci svému synovi říct: „Tady máš, tohle si pusť, nebo si to syn najde sám,“ popisuje režisérka Erika Hniková svou motivaci, proč stála za vznikem nového pořadu (Zdroj: zena.aktualně.cz) 

Jedním z témat bude tolik diskutovaná sexuální výchova na českých školách. Podle několika internetových anonymních výzkumů se žáci a studenti, ale také mnozí kantoři, staví k současné výuce spíše nerozhodně. U kantorů jsou to příkladně obavy z reakce rodičů. Někteří jsou schopni veřejně kantora (kantorky) označit za úchyla jenom proto, že dodržuje osnovy. „Přednášet puberťákům o sexu je pro většinu kantorů noční můrou. Ve sborovně to dopadlo tak, že se losuje. Kdo si vytáhne nejnižší kartu, jde na to,“ opět internetová diskuze.   

 Samostatnou kapitolou jsou pak samotní studenti. Jeden názor patnáctileté slečny z anonymní internetové diskuze za všechny: „Nedovedu si představit, že nám můj profesor matematiky, který je plešatý a váží přes metrák, bude vykládat o sexu. To fakt nechci.“

První díl z desetidílného pořadu Na záchodcích odvysílá Česká televize (pouze na internetu) 7. dubna 2022.

Zdroj: Autorský  článek