Zemřel Radko Pytlík, literární historik, spisovatel a otec Vojtěcha Dyka
Zdroj: herminapress

Zemřel Radko Pytlík, literární historik, spisovatel a otec Vojtěcha Dyka

Vytvořeno dne 01.02.2022

Ve věku 93 let zemřel literární historik, spisovatel a otec herce a zpěváka Vojtěcha Dyka, Radko Pytlík. Informaci Radiožurnálu potvrdil Richard Hašek, Pytlíkův přítel a prezident mezinárodní Společnosti Jaroslava Haška. Právě jeho dílu se Radko Pytlík soustavně věnoval, stejně jako dílu Bohumila Hrabala. Předmětem jeho odborného zájmu byla česká novodobá literatura od přelomu 19. a 20. století až po současnost.

Česká kultura tím přišla o významnou osobnost: „Velký člověk, nobles, hudebník. Napsal čtyři desítky knih. Zkrátka úžasné věci. To je náš guru. Guru haškologie, guru hrabalogie, člověk, který rozuměl světu a uměl ho i popsat,“ uvedl Richard Hašek.

Do povědomí veřejnosti se Radko Pytlík zapsal jak svými monografiemi o Jaroslavu Haškovi a Bohumilu Hrabalovi, tak i pracemi o humoru. Předmětem jeho odborného zájmu ale byla česká novodobá literatura od přelomu 19. a 20. století až po současnost.

Během svých studií na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze navštěvoval filozofické přednášky Jana Patočky, stejně jako po studiích, později v životě i „hospodskou Sorbonnu“ Bohumila Hrabala. V roce 2020 o něm Český rozhlas Vltava odvysílal seriál v rámci pořadu Osudy.

Zdroj: Český rozhlas - Radiožurnál