Zemřela herečka Blanka Bohdanová. Bylo jí 91 let
Zdroj: herminapress

Zemřela herečka Blanka Bohdanová. Bylo jí 91 let

Vytvořeno dne 03.10.2021

Ve věku 91 let zemřela Blanka Bohdanová, plzeňská rodačka, charismatická umělkyně, významná česká herečka s nezapomenutelným hlasem. Úspěchy v herecké kariéře doplňoval její malířský um a taky patřila k uznávaným pedagožkám.

 Na divadelních prknech stála Blanka Bohdanová ve svých pěti letech,v sedmnácti letech odešla do Brna studovat herectví. Po absolvování JAMU nastoupila v roce 1951 do Východočeského divadla v Pardubicích. Od roku 1957 hraje v Praze ( 1957 - 1960 Městská divadla pražská, 1960 - 1966 Divadlo E. F. Buriana). V roce 1966 přijala nabídku Národního divadla, ve kterém byla v angažmá 44 let. 

Natočila mnoho televizních her a inscenací (Odcházeti s podzimem, Ryba ve čtyřech, Duše a dušičky, seriál Hotel Herbich a další) a také filmů (Velká samota, Čest a sláva, Poklad hraběte Chamaré, Neúplné zatmění aj.) Po roce 1968 byla její kariéra na několik let silně omezena.

Kromě dvou Cen Thálie (za roli Fonsie ve hře Gin Game v Divadle Viola a za celoživotní mistrovství) byla oceněna i za práci dabingovou a rozhlasovou. S divadlem se rozloučila v Činoherním klubu inscenací F. Mitterera Moje strašidlo v partnerství se Stanislavem Zindulkou a rozhodla se dále plně věnovat výtvarné činnosti.

Vydala knížku Josífek z otcovy literární pozůstalosti, svou knihu Život jako v pavučince a poslední rekapitulaci jak osobního tak společenského poznání od předválečného období až do současnosti - Život jako takový.