Znají Polyáková, Schreiner a Ďuricová písničky skupiny Olympic? A co na to režisér Balaš?
Zdroj: herminapress

Znají Polyáková, Schreiner a Ďuricová písničky skupiny Olympic? A co na to režisér Balaš?

Vytvořeno dne 01.02.2022

Písničky legendární skupiny Olympic zazní v muzikálu Okno mé lásky, který se od 3. listopadu bude hrát v Divadle Broadway. Momentálně probíhají konkurzy a mladí zpěváci se na ně připravují svědomitě. I kvůli tomu, že když Olympic před 60 lety vznikl, oni nebyli ještě na světě.  

Pečlivě se na konkurz připravil i zpěvák Martin Schreiner (25) „Na konkurz jsem si připravil víc věcí a nechal jsem to Oldřichovi Lichtenbergovi, Petrovi Jandovi a Radkovi Balašovi, ať si vyberou, co chtějí vidět. Pamatuji si, že úplně první písnička, kterou jsem zpíval na mikrofon, byla Želva a Jasná zpráva na ZUŠce. A od té doby Olympic sleduji dál. Nevím, jestli umím nějaké rockerské grify. Na to byla úžasná soutěž Tvoje tvář, kde jsem vystupoval. Od té doby vím, že když se chce člověk připravit, tak to jde. Možná bych dal i toho tvrdého rockera.“

 Zpěvačka Marianna Polyáková (28) pochází ze Slovenska a tam písničky Olympicu slyšela v rádiu, ale kapelu nikdy naživo neviděla. „Až teď poprvé na konkurzu jsem prvně zpívala před Petrem Jandou. Jsme trémista, ruka s mikrofonem se mi trochu klepala, ale snad jsem podala dobrý výkon. Ještě štěstí, že alespoň prostředí Broadwaye mi není neznámé. Zpívám tady v Katovi Mydlářovi, Kvítku mandragory a Muži se železnou maskou.“

To Nikola Ďuricová (26) znala písničky od mala z rádia, jen nevěděla, že jsou od Olympicu. „Kvůli konkurzu jsem zapátrala i po jejich současných písních a líbily se mi. Měla jsem ve dvaceti rockovou kapelu, se kterou jsem zívala třeba písničky ACDC a hodně mě to bavilo. Dovedu se opřít i do hlasu. Klukům se to tenkrát moc líbilo, tak možná to bylo i sexy. Na Broadway hraji v Lásce nebeské, muzikálu z písniček Waldemara Matušky. Uvidím, jestli mě diváci uvidí i muzikálu Okno mé lásky,“ uvedla křehká blondýnka.

Kdo jiný by o muzikálu Okno mé lásky měl vědět víc, než jeho autor a režisér Radek Balaš. Mimochodem i on v době vzniku Olympicu ještě nebyl na světě. „Letošní šedesátiny Olympicu a osmdesátiny Petra Jandy nám vnuklo nápad, že by bylo krásné vytvořit něco, co se pokloní té úctyhodné práci a co vytáhne úžasné písničky od 60. let až do dneška. Dělám na Brodway už sedmý muzikál, a abych se s poetikou neopakoval, chceme se pokusit o určité novátorství. Jsme domluveni s Petrem Jandou, že si najmeme hudebního aranžéra z mladé generace, budeme měnit zvuk písniček a posouvat je do moderní doby. Například legendární Želvu plánujeme hrát jako funky. A druhý rozměr je, že se to nebude týkat žádného retra nebo životopisu Olympicu. Příběh by měl být ryze současný. V jeho středu je mladý kluk, který začíná jako graffiťák, ale postupně se z něj stane uznávaný streetartový umělec, do toho jdou mezilidské vztahy a to vše by mělo být stylizované do městského parkuru. Vždycky je těžké, vybrat správné herce pro konkrétní role. Když se vám podaří obsazení, je to poloviční úspěch představení nebo filmu. Určitě už nějaké první představy mám. Do druhého kola castingu už půjdeme s písničkami Petra Jandy a dialogy se už budou týkat konkrétních rolí,“ uvedl Radek Balaš a poznamenal, že herce a tvůrčí tým čeká hodně práce. Zkoušky začnou koncem léta a premiéra je naplánovaná na 3. listopad.