Vendula Příhodová a Roman Tomeš v rockovém muzikálu: Dojemný příběh, zajímavé proměny a perfektní zpěv a muzika
Zdroj: herminapress

Vendula Příhodová a Roman Tomeš v rockovém muzikálu: Dojemný příběh, zajímavé proměny a perfektní zpěv a muzika

Vytvořeno dne 18.02.2022

 

Křehká zpěvačka Vendula Příhodová se v rockovém muzikálu Hedwig a její Angry Inch proměnila v pěknou dračici. Respektive draka! Její postava Yiutzhak je totiž muž, rocker.

„Díky tátovi jsem na rocku vyrostla a první kapely, kde jsem zpívala, byly rockové. A že hraji muže, je pro mne vítaná změna. A je to osvobozující. Hůř se hrají role, které jsou mi podobné. Ale tady se mohu přetransformovat. Je neskutečné, když si nalepím vousy, jak se cítím silnější. Tak doufám, že mi diváci ten přerod uvěří,“ uvedla Vendula, která je oproti svému spoluhráči Romanovi Tomešovi o hodně menší. Vzala si proto boty s vyšší podrážkou. „Platforma je úžasná věc. Myslím si, že to zná spousta mužů, kteří si také přidávají centimetry. I můj kamarád, rocker, nosí celý život podpatky a je to v pohodě. Rocker si může dovolit všechno!“

Nápad uvedení muzikálu Hedwig a její Angry Inch vznikl u režiséra a překladatele Pavla Košatky, dramaturga Jaroslava Panenky a Romana Tomeše (Hedwig). „Moc si toho vážím, že si mne kluci k sobě přibrali,“ skromně poznamenala zpěvačka a Roman Tomeš jen upřesnil: „Vendula Příhodová přišla z mojí hlavy. Je skvělá zpěvačka, šoumenka a holka do týmu a tohle představení je založené právě na týmovosti. Tak Vendulka byla jasná volba. Pak jsme věděli, že potřebuje živou kapelu. Dohodil jsem mojí koncertní kapelu v čele s Jirkou Vidasovem.“

Fiktivní postava Hedwig (Roman Tomeš) se narodila na sklonku 60. let minulého století ve východním Německu jako muž. Aby mohl využít určité nabídky a utéct za železnou oponu, podstoupí změnu pohlaví.  Operace se ale nevyvedla a zanechala Hedwig mezi oběma pohlavími. Jako excentrická rocková zpěvačka vystupuje se svým programem v klubech a vypráví svůj příběh.

„Travesti show to rozhodně není, ač to tak může na první pohled vypadat. Ale když tomu diváci dají prvních pět, deset minut, zjistí, že tam o žádné převleky za ženu vůbec nejde. Jde o silný příběh Hedwy,“ zakončila Vendula Příhodová.

Světová premiéra rockového muzikálu Hedwig a její Angry Inch se konala na Broadway v roce 1998 a česká premiéra se uskutečnila 17. 2. 2022 v Malostranské besedě. Překladu a režie se ujal Pavel Košatka, písňové texty přeložil Petr Soukup, choreografii má na svědomí Tomáš Smička, o kostýmy se postaral Laco Hudec Šubrt, bezpočet paruk vytvořila Jarmila Kamínková a v kapele Angry Inch hrají Jiří Vidasov, Daniel Heřman, Denis Sova a Dalibor Pelc.