Medvecká a Štěpánková v dramatu, kde před 25 lety excelovala Květa Fialová a Jana Brejchová
Zdroj: herminapress

Medvecká a Štěpánková v dramatu, kde před 25 lety excelovala Květa Fialová a Jana Brejchová

Vytvořeno dne 16.10.2020

 

Naplánovat premiéru inscenace Dobrou noc, mami v Divadle Ungelt není v dnešní době jednoduché. Když byl před pětadvaceti lety Ungelt otevřen, jako první v něm zazněla právě tato hra. Ta je svou atmosférou, ale především silou příběhu srovnatelná s Deštivými dny (v hlavních rolích s Richardem Krajčem a Davidem Švehlíkem), které s velkým úspěchem uvádíme už více jak osm let. V inscenaci Dobrou noc, mami se představí Taťjana Medvecká a Lucie Štěpánková.

„Dvaasedmdesátiletá americká dramatička Marsha Normanová patří k nejslavnějším a největším žijícím americkým dramatikům. Její nejznámější a nejoceňovanější dílo Dobrou noc, mami ji v osmdesátých letech katapultovalo do vytříbené společnosti americké psychorealistické dramatické školy a hra dobyla nejen Broadway, ale v podstatě celý svět,” přibližuje kontext autorčiny tvorby umělecký šéf a dramaturg divadla Pavel Ondruch. Autorka za toto drama v roce 1983 získala Pulitzerovu cenu. Silný příběh matky a dcery, které se milují a zároveň nenávidí, a které si nejsou schopny porozumět, nabízí skvělé příležitosti pro dvě herečky.

Inscenaci, jež před 25 lety otevřela Divadlo Ungelt, režíroval Ladislav Smoček.

Inscenaci, jež před 25 lety otevřela Divadlo Ungelt, režíroval Ladislav Smoček, který od té doby v Ungeltu zdomácněl. V roli Thelmy Catesové excelovala Květa Fialová, její dceru Jessie hrála Jana Brejchová. “Při příležitosti jubilejních oslav 25. výročí Ungeltu jsme se rozhodli tuto hru nastudovat znovu, navíc ve zbrusu novém současném překladu Pavla Dominika. Ohlédneme se tak o pětadvacet let zpátky a zároveň s tímto špičkovým textem vstoupíme do dalšího čtvrtstoletí, v němž stále chceme nabízet velkým hereckým osobnostem velké dramatické úkoly ve velkých příbězích...,"komentuje výběr titulu Pavel Ondruch.

Role Thelmy je vůbec prvním vstupem Taťjany Medvecká na jeviště Divadla Ungelt.

V nové inscenaci Dobrou noc, mami hraje roli Jessie Lucie Štěpánková, která se řadí mezi kmenové herečky Divadla Ungelt. Tato držitelka Ceny Thálie pro činoherce do 33 let v Ungeltu účinkovala už ve třech projektech. Nezapomenutelná byla například její Paulína Salasová v inscenaci Smrt a dívka. Jako Thelma Catesová se představí Taťjana Medvecká, která je už více jak čtyřicet let členkou činohry Národního divadla. Mimo jiné je dvojnásobnou držitelkou Ceny Thálie, držitelkou Českého lva a Ceny Františka Filipovského. Role Thelmy je vůbec jejím prvním vstupem na jeviště Divadla Ungelt. Incenaci režíruje Vít Vencl, který je v Ungeltu podepsán například pod současným diváckým hitem Skleněný strop v hlavních rolích s Tatianou Dykovou a Jiřím Langmajerem.