Milujete Dashu a písně Elly Fitzgerald? Obě zpěvačky propojilo nové album
Zdroj: herminapress

Milujete Dashu a písně Elly Fitzgerald? Obě zpěvačky propojilo nové album

Vytvořeno dne 10.11.2022

Ellaboration je název nového projektu zpěvačky Dashy a uskupení Epoque Quartet, odkazující k americké hudební legendě Elle Fitzgerald. Právě písně proslavené touto jazzovou ikonou jsou materiálem, který je zde rozváděn, neboli elaborován, do nových neotřelých poloh. Specifický a úžasně komplexní zvuk spojení smyčcového kvarteta s nejrůznějšími perkusemi (hangdrum, vibrafon, cajon), u nichž exceluje Šimon Veselý, dává prostor naší přední zpěvačce Dashe, aby předvedla svou výjimečnost na trochu jiném poli, než jsme zvyklí.

„Myslím, že každý, kdo chce být zpěvákem, by měl poslouchat Ellu Fitzgerald. Pracovala s hlasem tak, jako by to byl hudební nástroj, měla neskutečně jistou intonaci a byla průkopnicí techniky improvizace. Vlastně byla klíčovou tvůrkyní melismatického zpěvu, který je pravidelně začleňován do většiny typů populární hudby. A tou hlavní, i když asi nepřenositelnou věcí, jsou duše a srdce, které Ella Fitzgerald dokázala vložit do svého hlasu,“ uvažuje nad fenoménem Elly Fitzgerald Dasha.

Album Ellaboration je výsledkem spolupráce Dashy a Epoque Quartet, kterou si už společně prověřují i na koncertních podiích. „S Dashou nás pojí dlouholeté přátelství a setkávání při nejrůznějších hudebních projektech,“ uvedl violoncellista Epoque Quartet Vít Petrášek a ještě k tomu poznamenal: „My, jakožto soubor čistě instrumentální, jsme vždy měli touhu hrát občas také koncerty, kde hudba promlouvá i pomocí zpěvu. A po období namlouvání, které trvalo asi pět let, s námi Dašenka do tohoto zajímavého pokusu šla. Časem náš repertoár rostl, vyvíjel se a nastala přirozená potřeba ho zaznamenat na album. Jednotící linii jsme našli v osobě Elly Fitzgerald, s kterýmžto nápadem přišla Dasha. A dokonce navíc už měla vymyšlený krásný název Ellaboration, a tak bylo hotovo.“

Nahrávka vznikla letos ve studiích SONO a SO-LA-RO a výsledný mix a mastering provedl Adam Karlík. Neobvyklé variace na písně Elly Fitzgerald v magickém souznění Dashy a Epoque Quartet vycházejí na albu Ellaboration na CD i v digitálních formátech již 11. listopadu u vydavatelství Supraphon. Slavnostní křest CD je naplánován v rámci speciálního koncertu v Jazz Docku na 23. listopad.

Zdroj: Supraphon