Radúz Mácha pronikl do života komika Vlasty Buriana. Načetl audioknihu vydanou k jeho 130. narozeninám
Zdroj: Martin Kubica

Radúz Mácha pronikl do života komika Vlasty Buriana. Načetl audioknihu vydanou k jeho 130. narozeninám

Vytvořeno dne 14.04.2021

V pátek 9. dubna uplynulo 130 let od narození krále komiků Vlasty Buriana. U příležitosti výročí vydal Supraphon ve zvukové podobě oceňovanou knihu Vlasta Burian – Život za smích filmového historika, publicisty, scenáristy a pedagoga Pavla Taussiga.

Taussig se věnuje nejen období vrcholné slávy Vlasty Buriana, ale i jeho krutému pádu z výšin po roce 1945, kdy zostuzený a zatracovaný komik působil jako pomocná síla na krkonošské boudě. V nové nahrávce nás rozporuplným životem prvorepublikové hvězdy provází hlas člena Činohry Národního divadla v Praze Radúze Máchy. V bonusové části audioknihy máme možnost poslechnout si šestačtyřicet výstupů, písní a skečů Vlasty Buriana tak, jak zůstaly zachovány na starých gramodeskách.

„Upřímně se musím přiznat, že fanoušky Vlasty Buriana byli spíše mí rodiče. Z dětství si pamatuju, že mnohé hlášky z filmů taťka občas citoval či si zanotoval nějakou jeho známou písničku. Samozřejmě že jsem jich spoustu viděl a zpětně musím uznat, že jsem vždy asi nejvíc obdivoval Burianův „zápal do hry“ a přemíru energie, která z něj přímo sršela. Působil na mě jako takové dospělé dítě, které to všechno upřímně hrozně moc baví, bez zábran a ostychu před čímkoliv. V těchto filmech pro mě byl vždycky naprostým zjevením a v dobrém slova smyslu až někým z „jiného vesmíru“, díky kterému se ten černobíle uhlazený filmový svět najednou stával barevnějším. Myslím, že v současné době by asi dělal geniální stand-upy a lidi by jej opět milovali,“ říká herec Radúz Mácha.