Martin Finger v nezvyklé roli: Dědečka jsem ještě nehrál
Zdroj: herminapress

Martin Finger v nezvyklé roli: Dědečka jsem ještě nehrál

Vytvořeno dne 27.07.2022

Režisérka Beata Parkanová a herec Martin Finger získali od mezinárodní poroty letošního festivalu v Karlových Varech hlavní ceny pro nejlepší režii a pro nejlepšího herce za film Slovo. Jen několik dní po slavnostním závěrečném ceremoniálu festivalu začali natáčet další společný film s názvem Světýlka. Pro Martina Fingera a Beatu Parkanovou jde o třetí společný film.

„Práce na třetím filmu s Beatou probíhá už v takřka rodinném, bezpečném prostředí. Známe se a známe svůj způsob práce, netřeba dlouhého rozebírání a vysvětlování co kdo chce a co tím myslí. Ale zároveň jsme pořád ve střehu,“ popisuje Martin Finger nové natáčení.

Film Světýlka si režisérka Beata Parkanová sama napsala a po snímcích Chvilky a Slovo jím uzavře trilogii silných osobních příběhů. Světýlka se odehrávají během jednoho letního dne na začátku devadesátých let. Šestiletá holčička Amálka si začne uvědomovat rostoucí a neřešitelnou partnerskou krizi svých rodičů. Děda a babička se jí snaží od konfliktu uchránit, ale jejich chování a péče Amálčino napětí spíše stupňují.

„Hrát dědu je pro mě přelomové. Vypadá to, že už mi to asi pro většinu rolí zůstane a postavím na nich zbytek své umělecké kariéry,“ říká s nadhledem Martin Finger. „Během prvního čtení scénáře Světýlek jsem se ocitl v jakési nostalgii, v dávných vzpomínkách na moje dětství. Byl jsem zase na prázdninách u babičky na vesnici, cítil to horko a stín, dlouhou chvíli a nudu a samotu, když zrovna bratranci a sestřenice nebyli po ruce, fantazie, které se mi už tenkrát pořád honily hlavou. Byla to dojímavá emoce,“ dodává Finger.

Ve snímku Světýlka pak hraje také Veronika Žilková, Elizaveta Maximová, Marek Geišberg a Mia Bankó. Snímek v česko-slovenské produkci se bude natáčet v červenci a srpnu na jižní Moravě a na Slovensku, stejně jako v případě Slova ho nasnímá kameraman Tomáš Juríček a střihačem bude Alois Fišárek.