Geislerová, Maštalír a další herci. Děsivá legenda rezonuje ve filmu Smršť. Má skutečný základ
Zdroj: herminapress

Geislerová, Maštalír a další herci. Děsivá legenda rezonuje ve filmu Smršť. Má skutečný základ

Vytvořeno dne 21.03.2024

Aňa Geislerová, Tomáš Maštalír, režisér Pater Bebjak, další herci a tvůrčí tým odpremiérovali mysteriózní thriller Smršť. Děsivá legenda, která ve filmu Smršť rezonuje, má skutečný základ. Viníkem veškerého neštěstí je „halný“ vítr.

„Halný vítr je fenomén, který se vyskytuje v Západních Karpatech, na jihu Polska či ve Vysokých Tatrách. Je to meteorologický jev, který způsobuje rychlé změny tlaku vzduchu. Lidé mohou být podrážděnější, nervóznější a agresivnější. Osoby s depresí mohou pociťovat zhoršení stavu. A podle určitých zdrojů dochází v momentu, kdy fouká, k většímu množství sebevražd. Existuje dokonce film Vietor z roku 2019, který se zabývá problematikou halného větru. Jozef Karika ho zpracoval ve Smršti po svém. Tak, že vás mrazí," říká filmový producent Rastislav Šesták.

Smršť je druhý celovečerní snímek natočený na motivy stejnojmenného knižního bestselleru Jozefa Kariky. Tím prvním byla Trhlina, která se hned po svém uvedení do kin zapsala do dějin slovenské kinematografie, když se stala nejnavštěvovanějším slovenským titulem během premiérového víkendu. „Úspěch filmu Trhlina potvrdil, že tento žánr diváky zajímá, stejně jako je zajímá i prostředí, ve kterém se odehrává. Příběh musí působit uvěřitelně, aby divák měl reálný pocit, že něco takového se opravdu může stát. Že i s ním si občas, tak jako s hrdiny našeho příběhu, může mysl zahrávat,“ říká režisér Peter Bebjak.

Hlavním hrdinou filmu Smršť je forenzní psycholog Martin Lang (Tomáš Maštalír), který přijíždí spolu s manželkou Pawlou (Anna Geislerová) do lázní v horách. Daleko od civilizace si chtějí odpočinout a zkusit zachránit vztah. Procházejí vážnou partnerskou krizí, která pramení z hluboko ukrytého traumatu, a tento pobyt je pro ně ultimátem – buď svoje problémy překonají, anebo se každý vydá vlastní cestou. Koloběh rutinních dní však naruší příchod tajemné zásilky – balíku s důkazním materiálem z vyšetřování tragického případu. Odesílatelem je Langův kolega psycholog. Ten od něj potřebuje pomoc v případě známém jako „jízda smrti“, na jehož konci byli čtyři mrtví. Lang se zpočátku zdráhá, ale postupně podlehne neznámé síle, která ho k tragické události přitahuje.