Jak luxoval Václav Havel, jak parodoval Dalajlamu a proč v Americe ležel mezi bezdomovci
Zdroj: Se souhlasem Endorfilm

Jak luxoval Václav Havel, jak parodoval Dalajlamu a proč v Americe ležel mezi bezdomovci

Vytvořeno dne 25.03.2024

I ten kdo nikdy nebyl fandou Václava Havla, by si neměl nechat ujít film Petra Jančárka Tady Havel, slyšíte mě? V mnohých chvílích je to až intimní pohled na Havlovo životní odcházení.

Nikdy nepublikované záběry z Ameriky

„To jsou ale dědci. No, lepší už to nebude“, se smíchem sobě vlastním komentoval při slavnostní projekci v kině Lucerna herec Oldřich Kaiser záběry, kdy je Václav Havel na návštěvě u Miloše Formana a oba stěhují těžký gauč, protože se domnívají, že pod něj spadlo CD s filmem o architektovi Kaplickém.

Dagmar Havlová: Pivo už ne. Vodu ano

Další úsměvnou chvilkou u Formanů je, když Havel poprosí, že by si dal ještě jedno pivo, což mu Dagmar Havlová rozmlouvá s odkazem, že už jedno měl a doktoři mu alkohol zakázali. S připomínkou, že to včera trochu přehnal, mu jde natočit vodu.

Proč v Americe ležel Havel čtyři hodiny mezi bezdomovci

Ano, i taková lapálie, jako že po akutním ošetření chybí kartička pojišťovny, se může přihodit muži, kterého všichni oslovují pane prezidente. Dokument pak ukazuje několika minutové záběry z pobytu v nemocnici, kde Havla ošetřovali, po malé mozkové příhodě.    

Obdivuhodný výsledek dokumentaristy Jančárka

Jsou dokumenty, které jsou šedivé, nudné anebo jsou dopředu vymyšlené a herecky obsazené. Tedy podvodné (Vít Klusák). Mezi výše uvedené dokument Petra Jančárka Tady Havel, slyšíte mě?  jistojistě nepatří. Havlovo životní odcházení je zvláště pak v závěru dokumentu zobrazeno velmi citlivou Jančárkovou kamerou a mnohé diváky v kině jistě dojme. O filmu (dokumentu) by se dalo popsat ještě mnoho stránek, ale jistě bude lepší zhlédnout ho v kině.

Ještě jedna poznámka závěrem: Dalajlámy si Havel velmi vážil, nic méně přišla chvíle, kdy kamera Petra Jančárka Havla načapala, jak Dalajlámu umně paroduje. Byť Havlovi nebyl nijak zvlášť dobře, neodpustil si pobavit přítomné, potažmo pak posmrtně diváky v kině. A proč Dalajlámu parodoval? To se dozvíte v kině.

Autorská článek, foto: Endorfilm, Herminapress