Pavel Šporcl zahájí festival Lissa Classica
Zdroj: herminapress

Pavel Šporcl zahájí festival Lissa Classica

Vytvořeno dne 20.05.2022

 

První červnový den zazní tóny již druhého ročníku festivalu Lissa Classica v Lysé nad Labem. „Barokní perla Polabí“ tak navazuje na loňskou sérii koncertů organizovaných z iniciativy lyského hudebního skladatele a kytaristy Lukáše Sommera. Pětice koncertů ve dvou kostelích se otevře houslovým virtuosem Pavlem Šporclem.

Myšlenka na regionální tradici se zrodila vloni na konci jarní covidové vlny. „Chtěli jsme oslavit, že se konečně můžeme scházet a společně zažívat radost z hudby,“ říká ředitel festivalu Lukáš Sommer. „Specifická rodinná atmosféra, dramaturgicky vyhraněné koncerty s vysokou uměleckou hodnotou i barokní kolorit města – to všechno jsou atributy kulturní události nesoucí se v duchu italských festivalů klasické hudby,“ uvádí Sommer.

Festival Lissa Classica 2022 v kostele Narození sv. Jana Křtitele zahájí světoznámý houslista Pavel Šporcl a jeho Paganiniana, ve které zazní nejobtížnější skladby světového houslového repertoáru. Dramaturgickou perlou festivalu bude vystoupení trojnásobné držitelky Ceny Thálie v oboru operní zpěv, vynikající Jany Šrejmy Kačírkové, za doprovodu M. Nostitz Quartet. Večer složený z operních árií W. A. Mozarta, J. Myslivečka či Ch. W. Glucka má jednoho společného jmenovatele – libretistu Pietra Metastasia. A právě jeho zachovalé libreto k opeře Smír mezi ctností a krásou, psané ke korunovaci Marie Terezie, doslova volalo po napsání nové árie. Posluchači si ji budou moci vychutnat v tomto hvězdném obsazení. „Chtěl bych poděkovat Pavlu Šporclovi a umělcům z jeho agentury ŠPORCL ARTS, že náš festival ozdobí a podpoří svým vystoupením,“ dodává Sommer.

Vyvrcholením série v kostele Narození sv. Jana Křtitele bude orchestrální koncert Wranitzky Kapelle, která si pod taktovkou Marka Štilce získala věhlas interpretací především české klasicistní hudby. Symfonie À la Francaise českého skladatele Leopolda Koželuha bude stylovou tečkou první koncertní řady věnované hudebním světoběžníkům své doby.

Festival organizačně zajišťuje Spolek Art Lissa, z.s., v čele s hudebním skladatelem a kytaristou Lukášem Sommerem, neúnavným organizátorem hudebního a kulturního dění v Lysé nad Labem. Lukáš Sommer se nejen stará o dramaturgii a organizaci festivalu, ale na koncertech často spoluúčinkuje. Jeho čerstvým hudebním úspěchem je letošní samostatný kytarový autorský recitál v newyorské Carnegie Hall.