Smrt syna, rozvod s hercem Rážem, emigrace do Norska. To je 13. komnata herečky Alexandry Myškové
Zdroj: Česká televize

Smrt syna, rozvod s hercem Rážem, emigrace do Norska. To je 13. komnata herečky Alexandry Myškové

Vytvořeno dne 31.03.2023

Herečka Alexandra Myšková (nar. 1922) nastoupila po absolvování konzervatoře v roce 1945 do Studia Národního divadla a poté do Realistického divadla. Tam se seznámila se svým pozdějším manželem Vladimírem Rážem. V roce 1949 se jim narodil syn Martin, o dva roky později přišel na svět jejich druhorozený syn David, který však zemřel v osmi měsících v dubnu 1952 za dosud nevyjasněných okolností.

S Davidovým odchodem se mladá herečka nikdy nevyrovnala.  Před psychickým zhroucením ji tehdy zachránila herecká práce. I když se s Vladimírem Rážem záhy rozešla, jejich rozvod proběhl bez jediné slzy a afektu. Saša po smrti syna Davida zatoužila po dalším dítěti, což byla jediná možnost dlouhodobé léčby prodělaného traumatu. V roce 1956 se jí narodil vytoužený syn Eduard.

V prosinci 1968 měli na DAMU návštěvu ze Státní divadelní školy v Oslu a domluvili se, že do Osla přijedou hostovat s ročníkem, který bude absolvovat na jaře příštího roku. Začátkem května odletěli do Osla, kde Saše tamní kantoři nabídli, zda by nechtěla přijet se svými dětmi na prázdniny. Během dovolené ji oslovil rektor této školy, zda by měla zájem u nich jako pedagožka hostovat.

V Městských divadlech pražských ji uvolnili, rychle se tedy přihlásila na kurz norštiny pro vysokoškolské pedagogy a 1. září 1969 začala v Oslu učit. Před Vánoci 1970 obdržela dopis z Městských divadel pražských, v němž stálo, že bohužel ministerstvo kultury vyžaduje, aby si přijela vyměnit výjezdní doložku. Tehdy byla v Norsku i se svými dvěma syny, tudíž si řekla: No přece nebudu riskovat, že mě nepustí z Československa zpátky? A zůstala v Norsku natrvalo.

V letech 1969–1994 vyučovala na avizované Státní divadelní škole v Oslu a v letech 1994–2014 na Muzikálové a taneční akademii Bardar. Kromě toho zde vyměnila profesi hereckou za režisérskou a režírovala v rozhlase i na divadle. V roce 1983 získala za režii Turgeněvovy inscenace Měsíc na vsi norskou cenu kritiků. Za svůj celoživotní přínos norské kultuře byla oceněna Řádem krále Haralda V.

13. komnatou Alexandry Myškové provází Karolína Kočí. Režie Markéta Oddfish Nešlehová.

Zdroj: Čeká televize