Vondráčková s Kubišovou: Po 50 letech je znovu uslyšíte zpívat spolu
Zdroj: herminapress

Vondráčková s Kubišovou: Po 50 letech je znovu uslyšíte zpívat spolu

Vytvořeno dne 28.10.2021

Kdy se nemožné stane možným a neskutečné skutečným? Když se Helena Vondráčková a Supraphon rozhodnou představit fanouškům Heleniny písničky jak na CD v digitálních formátech nebo zrovna tak na vinylu. Album se jmenuje Ostrov Heleny Vondráčkové a jednou ze zajímavostí je, že ve čtyřech písních uslyšíte s Helenou zpívat také Martu Kubišovu.

Dlužno dodat (pro upřesnění), že album Ostrov Heleny Vondráčkové je Helenino vůbec první album v její tak bohaté kariéře. Začalo se natáčet zkraje roku 1970, když bylo zpěvačce pouhých 23 let a Supraphon ho v současnosti (znovu) vydává v takzvané jubilejní edici.

„Když jsem se dozvěděla, že Supraphon chce po tolika letech vydat moje první album, znovu jsem si ho pozorně poslechla a vybavila se mi ta úžasná muzikantská atmosféra, v jaké nahrávky vznikaly. Jak práce jednoho zapadala do snažení druhého. Kolik nápadů se nám tehdy podařilo do výsledných snímků dostat. Jsem potěšená, že ani po těch letech skladby jako Můžeš zůstat, můžeš jít, Jsem bůh i ďábel nebo Laléňa neztratily nic ze své atmosféry a naléhavosti,“okomentovala Helena Vondráčková vydání reedice jejího alba.

 A co se týká společného zpěvu Heleny a Marty, je vysvětlení jednoduché. Původní album sice vyšlo v době, kdy měla Marta Kubišová od „soudruhů“ již zákaz zpívat (Helenu doprovázel Orchestr Golden Kids), nicméně tehdejší legendární producent Bohuslav Ondráček vydání alba prosadil, byť z původního bookletu musela zmizet určitá fakta. Jméno Marty Kubišové sice zmizelo, ale půvabný hlas zůstal.

 

 

 

Default User Image
Jiří Neplech, 02.03.2024 14:51
Helenino první album bylo Podívej, kvete růže. Ostrov Heleny je její
druhé album!