Zapomeňte na klasickou Rusalku. V Amsterdamu z ní udělali prostitutku a z Vodníka pasáka
Zdroj: Se svolením Dutch National Opera

Zapomeňte na klasickou Rusalku. V Amsterdamu z ní udělali prostitutku a z Vodníka pasáka

Vytvořeno dne 06.06.2023

Je to k nevíře, ale i z takové klasiky jako je Dvořákova Rusalka jde podle některých diskutujících na sociálních sítích udělat pravou a nefalšovanou hollywoodskou show. Fakta jsou dána. Z pohádkové víly Rusalky je prostitutka, Princ je filmový herec, Ježibaba tmavé pleti dohodne Rusalce plastickou operaci a Vodník? Ten dopadl vlastně nejhůře. V Amsterdamu z něj udělali Pasáka.

31. března 1901 měla v Národním divadle v Praze premiéru opera Antonína Dvořáka Rusalka v podobě, jakou ji léta známe. Rusalka je víla, Vodník je (většinou) zelený (jak jinak), Princ je dozajista věrně pohádkový a Ježibaba je prostě ježibaba se vším, co k ní patří.  O 122 let později nezůstal ze scénického provedení na prknech Nizozemské národní opery v Amsterdamu kámen na kameni. (viz video)

Jen si tak říkám, co by na zmodernizovanou Rusalku říkala příkladně Gabriela Beňačková (Rusalka), Eva Randová – Andrea Kalivodová (Ježibaba) a z historie připomeňme příkladně Eduarda Hakena (Vodník) Beno Blachuta (Princ), Marii Podvalovou (Cizí kněžna)

Prince zpívá český operní pěvec, tenorista Pavel Černoch. Rusalku sopranistka Johanni van Oostrumová.

Maně mě napadá, když si vzpomenu, jak tragicky dopadla u českých diváků nová, norská verze českého pohádkového klenotu Tři oříšky pro Popelku, čeho se v souvislosti s čerstvě uváděnou Rusalkou v Amsterdamu ještě dočkáme.

Zdroj: Autorský článek