Zemřela americká politička s českými kořeny Madeleine Albrightová. Bylo jí 84 let
Zdroj: herminapress

Zemřela americká politička s českými kořeny Madeleine Albrightová. Bylo jí 84 let

Vytvořeno dne 24.03.2022

Ve středu zemřela bývalá americká politička Madeleine Albrightová. Bylo 84 let. Její otec Josef Korbel byl československý diplomat. Ona sama se následně stala jednou z nejvlivnějších političek v amerických dějinách.

Do diplomatického prostředí se už narodila. Její otec Josef Korbel byl československým diplomatem, v londýnském exilu radil třeba Edvardu Benešovi. Ona sama se pak mezinárodním vztahům věnovala už na střední škole. Ačkoli se Albrightová vždy hlásila ke svému původu, dlouho ho sama úplně neznala.

Až do dne, kdy stanula v čele americké diplomacie, prý netušila, že když se jako Marie Korbelová 15. května 1937 narodila v Praze, byla ještě židovkou. Rodiče po útěku před nacisty konvertovali ke katolictví a tak ji taky vychovali. Coby politička se Albrightová pak o své kořeny začala zajímat. S rodinou se vydala i do Terezína, kde zemřelo 26 jejích příbuzných.

Madeleine Albrightová byla pověstná řečí broží. K jednání se státníky si vzala vždy takovou brož, která symbolizovala její postoj k danému člověku, popřípadě zemi. Například na schůzku s Vladimirem Putinem si zvolila brož s opicemi symbolizujícími pořekadlo „neslyším zlo, nevidím zlo“, aby upozornila na dění v Čečensku. O svých brožích napsala politička dokonce knihu a vystavila je i v muzeu.

Madeleine Albrightová působila ve funkci ministryně zahraničí USA v letech 1997 až 2001 během druhého období vlády demokratického prezidenta Billa Clintona. Byla historicky první ženou, která post zastávala a do té doby také nejvýše postavenou političkou v dějinách Spojených států.

Před vládním angažmá působila v letech 1993 až 1997 jako velvyslankyně USA při Organizaci spojených států.

V roce 2012 jí prezident Barack Obama udělil Prezidentskou medaili svobody, tedy nejvyšší civilní vyznamenání.

Zdroj: iRozhlas