Zdeněk Svěrák: Všem Hujerům se omlouvám!
Zdroj: herminapress

Zdeněk Svěrák: Všem Hujerům se omlouvám!

Vytvořeno dne 23.03.2022

 

Moderátor oblíbené talkshow 7 pádů Honzy Dědka oslavil padesátiny! Narozeninovou oslavu si uspořádal přímo před kamerami během natáčení svého pořadu, kam si pozval hosty, o které roky usiloval. Vytouženým narozeninovým dárkem mu byli hosté: Cimrmani Zdeněk Svěrák, Petr Brukner, Miloň Čepelka a Vojta Kotek. Ten byl Honzovým historicky prvním hostem, když se svou talkshow v roce 2011 začínal.

Video soubor

Zdroj: TV Prima

Zdeněk Svěrák prozradil, za jakých okolností se seznámil se svou ženou, co se přihodilo, když kupoval auto od Václava Havla, a jak ho konfrontují lidé, jejichž příjmení užil ve svých slavných filmech.

 „Nechtěl bych se jmenovat Hujer,“ přiznal Honza Dědek Zdeňku Svěrákovi. „Já se vám nedivím. S tím je od začátku patálie. Já toho lituju, že jsme nezvolili nějaké existující jméno, které by nosilo jen pár jedinců. Autoři komedií před námi jako Klicpera nebo Burian volili vymyšlená jména, ale nám to s Láďou (Smoljakem – pozn.) připadalo nepatřičný. Chtěli jsme jména, která existují. Tak jsme v telefonním seznamu našli Hujera. Netušili jsme, co to způsobí. Mně to způsobilo to, že když jsem třeba sháněl běžky, pán v obchodě mi říkal, ať si zavolám příští týden a dal mi číslo. Ptal jsem se, koho mám chtít, a on: Tak já vám to řeknu, zkazil jste mi život. Jmenuju se Hujer. Tak jsem se mu omluvil. Ale asi je jich víc, které to takhle poškodilo. Jejich jméno se stalo symbolem podlézavosti. Já se všem Hujerům tímto omlouvám,“ prohlásil se vší vážností Zdeněk Svěrák, čímž pobavil nejen Honzu Dědka, ale i své kolegy Cimrmany. S Miloněm Čepelkou ho pojí takřka sedmdesátileté přátelství. „My jsme se seznámili v září 1954. Bylo nám osmnáct let a vysoká škola pedagogická měla začátek roku v Kině Lucerna. Všichni jsme se sešli v jedné řadě. Tam jsem ve stejný den poznal Čepelku i svou budoucí ženu. S manželkou žiju dodnes, s Čepelkou dodnes válčíme,“ pronesl v nadsázce. Čepelka ke svému spolužákovi a dnes i řediteli prý celý život vzhlíží. „Musí ke mně vzhlížet, vždyť on je malej,“ vtipkoval Svěrák. K dobru dal i neuvěřitelnou historku, kterou má s prezidentem Václavem Havlem, když od něj kupoval auto. „To bylo ještě za totáče. Honza Kašpar (dlouholetý člen divadla Járy Cimrmana – pozn.) s ním kamarádil a říkal: Hele, Vašek prodává Golfa. Docela zachovalý auto. Dozvěděl jsem se cenu a řekl jsem, že jo. Tak jsme se s Václavem Havlem sešli, abychom ho na dopravním inspektorátu přehlásili. A on si tam zároveň přihlašoval nového Golfa. Co mě překvapilo, když se ho úřednice ptala, jestli by na SPZ chtěl nějaké číslo, které má rád. A on řekl, že by byl rád, kdyby tam bylo číslo 77 a ta paní bezelstně řekla: To nebude problém,“ smál se při téhle vzpomínce. „A za mnou pak chvíli jezdili fízlové,“ dodal.