Nárožný to v Činoherním klubu zabalil. Fotky z posledního představení
Zdroj: herminapress

Nárožný to v Činoherním klubu zabalil. Fotky z posledního představení

Vytvořeno dne 24.06.2022

Po 42 letech a 29 rolích se včera s Činoherním klubem rozloučila jedna z jeho historicky nejvýraznějších osobností - Petr Nárožný. Činoherní klub se tím rozloučil s inscenací Miroslava Krleži Léda (Manželskonemanželská povídka), jež byla poslední hrou, ve které Petr Nárožný po svém avizovaném odchodu před dvěma lety v divadle ještě zůstal.

„Já si myslím, že když je herec disponovaný a své povolaní miluje, tak by měl hrát. Jsem přesvědčen, že jedině prací a duševní námahou lze přibrzdit stárnutí a jeho neblahé důsledky. A taky by měl herec umět odejít, když přijde čas. Je to možná nejtěžší rozhodnutí v životě, ale člověk by to měl zvládnout, možná spíš – unést. V pokoře, bez hořkosti a svému divadlu přát to nejlepší,“ uvedl Petr Nárožný v knize Činoherní klub 2005-2015).

“22. června, při derniéře Krležovy LÉDY, vystoupil Petr Nárožný na jevišti Činoherního klubu -  prknech, která neznamenají nic jiného než divadlo -  naposledy (velmi pravděpodobně). Divadelní prkna mají ale tu vlastnost, že se tvorbou svého malého světa, dokáží účinně zaplést do postižení rozporuplnosti světa velkého. Petr se takhle s Činoherním klubem zaplétal dvaačtyřicet let. Vtipně, chytře, invenčně, humorně i tragikomicky, s pedantskou profesionalitou i inspirovanou hereckou fantazií. Sečteno a pro Petra aktuálně i podtrženo: dvacet devět rolí od Viléma Voigta v Zuckmayerově Hejtmanovi z Kopníku po Ivana Chabaroviče v Birinského Tanci bláznů. Nemáme jiné trefnější slovo než – děkujeme! Více je snad jen konstatování, že Petrova tvorba v Činoherním klubu byla po celá ta léta osvobozující, radostnou součástí našich životů.” říká ředitel Činoherního klubu Vladimír Procházka.

Petr Nárožný se narodil 14. dubna 1938 v Praze, vystudoval Fakultu architektury a pozemního stavitelství ČVUT. V letech 1974 – 1980 byl členem divadla Semafor. Do Činoherního klubu vstoupil v roce 1980 rolí Viléma Voigta v Hejtmanovi z Kopníku. Za roli rytíře Olivera Urbana ve hře Miroslava Krleži Léda (Manželskonemanželská povídka) získal Cenu Divadelních novin za rok 2010 a byl nominován na Cenu Thálie 2010 v kategorii mužský herecký výkon. Od června 2011 je držitelem Ceny za tvůrčí přínos ve filmové tvorbě pro děti a mládež, jež uděluje Film festival Zlín.