Další filmové zpracování románu Problém tří těles na Netflixu. Více chaosu než logiky
Zdroj: Netflix

Další filmové zpracování románu Problém tří těles na Netflixu. Více chaosu než logiky

Vytvořeno dne 01.04.2024

Asi největší knižní bestseler let minulých v žánru sci-fi, Problém tří těles, se dočkal dalšího filmového (seriálového) zpracování. První seriál vyšel z čínské produkce. Ten současný z produkce Netflixu.  

Všechny tři knihy, respektive čtyři, jsou velmi čtivé, a byť je příběh poměrně složitý, navíc prošpikovaný čínskými jmény, (což mně osobně dělá problém zapamatovat si, kdo je kdo), má logiku, napětí a v začátku hodně politický podtext. Což pro pochopení nadcházejících souvislostí není na škodu.

Jak si s příběhem poradila Čína

Tolik na úvod. Nicméně abych neprozrazoval více než je zdrávo, (což mě pochopitelně láká), omezím se pouze jen na několik faktů, stran filmového zpracování.  Dle mého názoru je čínská verze podrobnější a příběh divákům polopaticky vysvětlen. Pochopí ho i ten, který knihy nečetl.

Jak je na tom Netfilx

Netflix- lepší kamera, lepší triky, dobrá muzika. Kdo knihy nečetl, bude se v příběhu Netflixu ztrácet. Hlavně pak v sekvencích, kdy se hraje ona hra o záchranu mnoha populací na „fiktivní“ planetě. Viz. Příkladně lidský počítač. Pár záběrů, které pro neznalce nedávají smysl. Divák bude patrně jen těžko chápat, proč se hra v souvislosti s celým příběhem vůbec hraje.

Méně logiky, více chaosu

Chaotické střihy mezi jednotlivými epochami ve zpracování Netflixu. Možná bylo lepší postupovat chronologicky, tak jako je to v knihách. Můj závěr: Tento příběh je asi opravdu jen velmi těžko zfilmovatelný, aby byl v očích diváka logicky a pochopitelný.

Knižní předloha a filozofie

Jak výše uvedeno, kniha bezezbytku splňuje logiku příběhu, je plná napětí a čtenář dříve nebo později pochopí, o co tady vlastně jde. Navíc román otvírá i mnoho filozofických otázek, včetně těch nejzákladnějších: Odkud přicházíme? Co jsme? Kam jdeme?

Z osobního hlediska bych ještě přidal jednu otázku pro znalce příběhu: Jak se jako lidstvo chovat (pohybovat) v „Temném lese“v právě probíhající populační (kolikáté?) éře planety Země, aneb je čtyři sta let pro lidstvo hodně nebo málo…

Zdroj: Autorský článek