Fanoušky opěvovaný film Karel má jedno velké ale… Zapomíná na důležité lidi v Gottově životě
Zdroj: herminapress

Fanoušky opěvovaný film Karel má jedno velké ale… Zapomíná na důležité lidi v Gottově životě

Vytvořeno dne 26.12.2021

 

Pokusit se z nestranného pohledu zhodnotit film Karel (Gott) je v současnosti více méně vstupenkou mezi ty, jež latiníci nazývají „Persona non grata“, tedy nežádoucí osoba. Není to záležitost jen tohoto konkrétního filmu, ale děje se tak všeobecně v celé kulturní sféře. Nálepku „nežádoucího“ jim povětšinou přisoudí tvůrci, v mnoha případech fanoušci (jako v tomto případě), adorovaného umělce. Děje se tak samozřejmě vždy, když se „hodnotiteli“ něco nelíbí.

Mně se ten film vcelku líbil. Vyvolal ve mně hezkou vzpomínku na Karla Gotta, kterého jsem měl tu možnost více jak dvacet let fotografovat. Byl jsem s ním v zákulisí, byl jsem s ním v šatně,byl jsem u toho, když se rodil jeho vztah s manželkou Ivanou, byl jsem u toho, když si odnášel z porodnice svou první i druhou dceru.

Tyhle všechny vzpomínky mi probíhaly hlavou, když jsem více než dvě hodiny film sledoval. Na konci mě pak zarazil jeden moment, který se možná s nadsázkou dá nazvat nespravedlností. Ve filmu se nepamatuje na osobnosti, které mu (Gottovi) v jeho začátcích a v dobách, kdy byl opravdu na vrcholu své kariéry, zajišťovaly kompletní servis a bez nichž by se Gott (ať se to líbí nebo ne) určitě neobešel. Nehledě na fakt, že chybí alespoň krátká zmínka o mnohých vynikajících hudebnících v jeho letité kapele. Že by na ně sám Karel Gott zapomněl, se mi nechce věřit. Domnívám se tedy, že pár minut vzpomínky na tyto důležité lidi by bylo více než spravedlivé. Proč o nich ve filmu není ani vteřina není otázka na mě…Jen mi to prostě vadí.

Proto si alespoň zde dovolím připomenout některé z nich: Jarmila Jandová (hospodyně) se o Karla starala více než 40 let. Vstávala i ve čtyři, pět hodin ráno a pekla mu jeho milované koláče a buchty a pak mu je tramvají a autobusem vezla z Vršovic k němu domů, aby měl po probuzení sladké, které tak miloval. Jaroslava Herzerů vedla Gottovi více než čtvrt století finance a byla i jeho manažerkou. Stejně jako před ní sedmnáct let František Janeček. Nedá se nezmínit i dva Gottovy tajemníky. Každý z nich pro něho pracoval okolo třiceti let. Jazyky mimořádně vybaveného, organizačně nesmírně zdatného a k fanouškům nesmírně vstřícného Miroslava Zitka. Tajemník Jan Adam se Gottovi doslova oddal tělem i dušíStaral se o archiv a poštu, podílel se na většině Gottových desek, ať již výběrem písní nebo komentářů k jednotlivým albům. Napsal i scénáře ke 234 dílům Gottova rozhlasového pořadu Zpátky si dám tenhle film. V neposlední řadě se pak sluší připomenout Gottova letitého řidiče a bezvadného člověka Oldu Havránka. Vozil ho bezmála patnáct let.

Jak výše uvedeno, ve filmu pak jistě chybí vzpomínka na jeho umělecké kolegy, ať již je to Karel Krautgartner (dirigent), Antonín Gondolán (basa), Václav Týfa (trubka), Rudolf Rokl (klavír) a Felix Slováček (saxofon – klarinet). Sluší se připomenout také jeho v dobrém slova smyslu „křoví“, tedy sbor: Lída Nopová, Jarmila Gerlová, Vlasta Kahovcová, Alena Přibylová, Marta Vančová, Pavla Forstová, Dasha a Taťána Roskovcová a samozřejmě po určitou dobu, než se vydala na sólovou dráhu Jitka Zelenková.

Tihle všichni stáli Karlu Gottovi za zády a pomáhali mu žít jeho sen. Proto si myslím, že je vhodné je zmínit alespoň v tomto článku. 

 

 

 

Default User Image
Pavel, 26.12.2021 10:46
nic proti článku ale film je o božském né o těch které si najímal kteří pro něj dělali at z finančního přesvědčení nebo z fandovskýho prostě byli to pouze placeni zaměstnanci např. kdo ví že jaký měl schumacher kuchaře pokojskou mechaniky finanční poradce .... nikdo prostě hvězda je pouze jedna a ti ostatní jsou pouze zaměstnanci té hvězdy
Default User Image
Hanka, 26.12.2021 14:06
Plne s vami spuhlasim. A nikde nebyla uverejnena jeho nejstarsu dcera, coz je chyba ;(
Default User Image
Radka, 26.12.2021 16:10
Dominika nedala souhlas, nechtěla, aby jí Olga Špátová natáčela.
Default User Image
Daniela, 26.12.2021 18:21
Pokiaľ mi je známe, tak sa natáčali nejaké pasáže aj s najstaršou dcérou pána Gotta, tak ako aj s Luciou, ale Dominika nakoniec nedala súhlas na použitie záberov vo filme...
Default User Image
Danuše, 26.12.2021 12:18
Plně souhlasím s Pavlem,i když v článku je to zajímavé k přečtení.
Default User Image
Ivana , 26.12.2021 12:23
Ano souhlasím s Vámi , když vzpomínka tak na všechny, bez nich by to nebylo to pravé ořechové ?
Default User Image
Helena Luklová, 26.12.2021 12:39
Nesouhlsím s Pavlem. pan Slováček pan Rokl a další a zpěvačky nebyli jeho zaměstnanci .Ti pro něho udělali mnohem víc na jeho začátku kariéry než Ti co ho provázejí během filmu. A hospodyně která mu vozila buchty tramvají a vstávala v 5 hodin ráno aby mu je pekla to není žádný zaměstnanec to byl člověk který ho měl rád a vážil si ho.A pan Havránek byl jeho bratránek tuším a jeho kamarád tak že na něho se taky nemělo zapomenout.
Default User Image
Vlasta, 26.12.2021 13:08
Mne zase prijde nespravedlive ze kdyz KG zemrel tak ta jeho zlatokopka utnula prispevek pani Zacpalove na samostatny pokoj
ON to mel udajne myslet do konce jejiho zivota.A neni to o tom jaka je jich spolecna dcera Dominika Rodici byli oba.Je to o nenasytnosti vdovy.