Rembrandtové pohromadě v Národní galerii. Přijďte se podívat!
Zdroj: Národní galerie Praha

Rembrandtové pohromadě v Národní galerii. Přijďte se podívat!

Vytvořeno dne 23.09.2020

Národní galerie Praha otevírá 25. září dlouho očekávanou výstavu Rembrandt: Portrét člověka, která své zahájení posunula z jara na podzim kvůli koronaviru. Jde o rozsáhlý výstavní projekt, s ohledem na situaci jej lze považovat za malý zázrak. Představí více než 110 děl z významných zahraničních i tuzemských institucí a soukromých sbírek, včetně jediné Rembrandtovy malby na našem území Učence ve studovně.

„Výstava obsahuje mnoho mezinárodních zápůjček, nikdy nebylo možné u nás vidět tolik Rembrandtových děl pohromadě, a určitě to v budoucnu zase dlouho možné nebude. Nejen s ohledem na současnou situaci je to téměř zázrak. Díky novému termínu se dokonce podařilo exkluzivně zajistit díla ze světových sbírek, která původně nebylo možné získat,“ prozrazuje kurátorka výstavy Lucie Němečková.

Ne nadarmo je Rembrandt označován jako malíř lidské duše. 

Podstata přetrvávajícího kouzla Rembrandtovy tvorby spočívá v jeho umění proniknout pod povrch věcí. Ne nadarmo je označován jako malíř lidské duše. Nádherným příkladem tohoto vnímání Rembrandtova díla je nepochybně Učenec ve studovně̌ z roku 1634 ze sbírky Národní galerie Praha. Jedná se o jeho jedinou malbu na území České republiky a zároveň jeden z nejkrásnějších obrazů celé výstavy

Výstava proběhne v paláci Kinských situovaném v samém srdci Prahy na Staroměstském náměstí. Pro veřejnost bude otevřena od 25. 9. a potrvá do 31. 1. 2021. Doplní ji reprezentativní katalog v české i anglické jazykové mutaci a také publikace z nové ediční řady NGP Obrazy do kapsy věnovaná tvorbě Rembrandta, určená dětem i dospělým.

Připravena je bohatá nabídka veřejných a vzdělávacích programů.

Otevírací doba je rozšířena od pondělí do neděle od 10.00 do 18.00, každou středu je pak výstava otevřena do 20.00.

Tohle chvete také vědět: Milovníci umění jásají: Rembrandt bude!