Jak Barbra Streisand popřála Heleně Vondráčkové k dnešním 75. narozeninám
Zdroj: herminapress

Jak Barbra Streisand popřála Heleně Vondráčkové k dnešním 75. narozeninám

Vytvořeno dne 24.06.2022

Americká zpívající herečka Barbra Streisand, která letos 24. dubna oslavila 80. narozeniny, patří spolu s Ellou Fitzgerald, Sarah Vaughn, Arethou Franklin, Dionne Warwick a Whitney Houston k nejoblíbenějším zpěvačkám Heleny Vondráčkové. A ta právě dnes slaví v plné síle 75. narozeniny. Ke krásnému půlkulatému životnímu jubileu jí popřála i nejúspěšnější a nejprodávanější zpěvačka všech dob Barbra Streisand.

Tenhle nevšední a ojedinělý dárek dal Heleně její dlouholetý kamarád, spolupracovník a taky spoluautor jejího rozhlasového pořadu Sladké mámení Jan Adam (58). Helenin pořad vysílá od 5. března letošního roku každou sobotu v 10,00 hod. Český rozhlas Dvojka. A tak jsme se Honzy Adama zeptali, jak se mu Barbřinu gratulaci pro Helenu podařilo získat.

“Helena, Karel Gott a Barbra Streisand jsou od dětství mými největšími idoly. Zatímco s Helenou a s Karlem se mi podařilo už mnoho, mnoho let úspěšně spolupracovat, s Barbrou tomu tak rozhodně není. Dostal jsem od ní, jako miliony lidí po celém světě, dvě fotky s podpisem, mám doma všechna její alba a filmy. V New Yorku mi v září roku 2000, kdy jsem byl PR manažerem prvního Karlova a Helenina koncertu v Carnegie Hall, před Madison Square Garden prodali na Barbřin koncert falešný lístek v hodnotě cca 12.000 Kč. Byl to pořádný šok, kdy mi nádherné město, které nikdy nespí, ukázalo svou odvrácenou tvář. Barbru jsem na koncertním pódiu viděl až před devíti lety v Berlíně a byl to pochopitelně nezapomenutelný zážitek na celý život. Prvním sleevenotem, který jsem napsal, byl v roce 1993 sleevenote do Helenina The Broadway Alba, které jsme s Vladimírem Popelkou Heleně u Supraphonu vyprodukovali. Inspiroval mne k němu Jay Landers, autor sleevenotů do alb Barbry Streisand a Johnnyho Mathise. A právě jemu jsem letos e-mailem poděkoval za to, že jsem se díky němu naučil sleevenoty psát”.

Co bylo dál?

“Představil jsem se mu a pochlubil se takřka vším, co se mi v tuzemské pop music podařilo. Taky jsem mu napsal, že kanadští novináři dali v roce 1980 Heleně po vyprodaných koncertech ve městech Montreal, Toronto, Ottawa a Quebec přízvisko Barbra Streisand Východu. Poslal jsem mu šestatřicet písní, které Helena z Barbřina repertoáru nazpívala, a pochopitelně zdůraznil, že Helena celosvětově prodala 20 miliónů desek, že doma a v zahraničí u dvaceti gramofonových firem vydala 125 alb a nazpívala 1700 písní v patnácti jazycích. A aby mé informace byly úplné, uvedl jsem, že Helena oslaví 24. června 75. narozeniny. A nedělo se vůbec nic, takže jsem začal propadat zoufalství, protože e-mail jsem panu Landersovi poslal ještě dvakrát.”

Jak se Ti tedy nakonec podařilo gratulaci Barbry Heleně zajistit?

“Kamarád Vladan Drvota ze Supraphonu, který má rád Helenu po léta stejně jako já, mi poradil, abych se obrátil na celoživotní asistentku režiséra Jiřího Menzela, paní Mílu Řádovou. Ta se o Barbru starala, když u nás v roce 1982 natáčela svůj nádherný film Yentl. Od paní Míly jsem se dozvěděl, že je s Barbrou stále v kontaktu a že když Barbra koncertuje v Evropě, nikdy jí nezapomene pozvat na svůj koncert a že se spolu i sejdou. A protože má paní Míla Helenu ráda, slíbila mi pomoc. A přesně v den mých 58. narozenin, 8. června, se věci daly do pohybu. Najednou mi napsal nejen Jay Landers, ale i osobní asistentka Barbry Kim Skalecki. Oba mi poděkovali za můj e-mail a taky za můj celoživotní zájem o Barbru. Nejdůležitější ale bylo, že mne informovali o tom, že by Barbra Heleně ráda pogratulovala, a ptali se, jak to co nejrychleji provést.”

To jste musel mít obrovskou radost.

“Byl jsem šťastný jako blecha. Napsal jsem jim, že by ideální bylo, kdyby stihli poslat gratulaci do 18. června, kdy má Helena Narozeninový koncert ve vyprodané pražské Lucerně. Gratulace dorazila e-mailem 10. června s dovětkem, že Barbra posílá originál gratulace spolu se svým podepsaným albem doporučenou poštou. A protože si nepřipisuji zásluhy, které nemám a jsem si dobře vědom pomoci Míly Řádové, požádal jsem jí, aby se mnou gratulaci Barbry Streisand Heleně v Lucerně se mnou předala. Stalo se a já nikdy nezapomenu na to, když Barbřinu gratulaci díky Helenině manželovi Martinovi a její webmasterovi Lence Dvořákové promítli na LED obrazovku a gratulaci viděli i všichni diváci v Lucerně.  Nikdo Heleně nic neprozradil a myslím si, dneska už to vím, že jsme Heleně udělali obrovskou radost.”

Své půlkulaté životní jubileum slaví Helena právě dnes. Co jí přejete vy?

Veškerým svým působením mne Helena už po několik desetiletí inspiruje. Svými písněmi mi dodává odvahu, nabíjí mne a dává mi sílu. Její písničky mne provázejí životem, činí ho snesitelnějším a prozařují ho. Je jednou z mála jistot, které nám zůstaly. Přeji jí hlavně hodně zdraví a neselhávající energie, aby nejen mne, ale i všechny své příznivce, nadále okouzlovala a těšila. Heleno, dík za to, že jsi! A zůstaň takovou, jakou jsi! Dívkou od Červené řeky, na kterou je vždy absolutní spolehnutí!“

Zdroj: Autorský článek