Jiří Dvořák a Martin Huba jsou prvním dárkem třicetiletého Divadla Bolka Polívky svým divákům
Zdroj: Divadlo Bolka Polívky

Jiří Dvořák a Martin Huba jsou prvním dárkem třicetiletého Divadla Bolka Polívky svým divákům

Vytvořeno dne 16.11.2023

Slabě žhnoucí uhlíky v krbu, svíce, které už už dohořívají a dva muži, jimž mnoho ze života nezbývá. Přesto úporně, napínavě a s vybroušenou elegancí hledají jeho smysl. Je-li jaký… Martin Huba a Jiří Dvořák se představí ve hře britského dramatika Christophera Hamptona podle novely Sándora Máraie. Inscenaci Oheň a popel jako první premiéru ve své jubilejní 30. sezoně uvede Divadlo Bolka Polívky v sobotu 18. listopadu 2023 v Dělnickém domě v Brně-Židenicích

V hlavních rolích se představí Martin Huba a Jiří Dvořák, ve vedlejších pak Drahomíra Hofmanová, Kristýna Štarhová nebo Wlasta Laura. „Přál bych každému, aby mohl být na první čtené zkoušce tohoto představení. Kolem stolu naši vzácní hosté v čele s režisérem. Velikáni, nenapodobitelní, výjimeční, skvělí herci i herečky, které doplňují dramaturg Vladimír Procházka, skladatel David Rotter, scénograf Jaroslav Milfajt. A my z našeho divadla. Obdařeni štěstím, že jsme je mohli sezvat, shromáždit, uhostit. A sledovat, jak vzniká z Ohně a popela démant. Řečeno s klasikem: Nedivte se, prosím vás. V takové krásné společnosti,” říká Bolek Polívka.

Oheň a popel hraje Martin Huba s Dušanem Jamrichem pod názvem Popol a vášeň ve Slovenském národním divadle už 17 let. „Za tu dobu si titul našel své diváky, kteří se přicházejí poněkolikáté ponořit do meandrů Máraiova a Hamptonova textu. Zažívají dobrodružství slova, myšlenek, pocitů, racionality i záchvěvy iracionality. Inscenace v Divadle Bolka Polívky však dostala odlišný design, proměnily se scéna, kostýmy i hudba a kromě Martina Huby také obsazení. Přesto věřím, že zapůsobí stejně silně, byť bude jiná než ta v Bratislavě,” dodává Roman Polák. 

Neobvyklé je především řešení samotné scény, kterou Jaroslav Milfajt situoval doprostřed hlediště. Ta tak umožňuje divákům ocitnout se fyzicky v těsné blízkosti hlavních hrdinů a prožít s nimi jejich drama hlubokého citu a dávné zrady. Komorní příběh o přátelství, stáří a lásce patří k vrcholným dílům světové literatury 20. století. Dokonce zaujal i Miloše Formana, který zvažoval jeho filmové ztvárnění.